Hasičem je třeba současný starosta Zdislavy Zbyněk Fetr. Na kandidátce VIZE 2014, která v obci kandiduje jako jediná, se pak nachází ještě jeden profesionální hasič.

Volby. Ilustrační foto.
V chrastavských komunálních volbách se opět utká šest stran

Hasiči jednotlivci kandidují v řadě obcí za různé politické síly. Výjimečné ale nejsou ani celé „hasičské“ kandidátky. Ty tvoří z většiny členové dobrovolných hasičských sborů. Dobrovolní hasiči kandidují třeba ve Všelibicích, Žďárku, Višňové, v Soběslavicích, v Příšovicích, v Kunraticích, v Heřmanicích, v Dolní Řasnici nebo ve Frýdlantu. Někde mají takovéto hasičské kandidátky dokonce dvě to je případ obcí Kobyly nebo Bílá.

DO ČELA CHTĚJÍ I ZAHRÁDKÁŘI

Dobrovolní hasiči sestavili svou kandidátku také ve Svijanském Újezdu. Tam se navíc utkají i s jinou zájmovou skupinou kandiduje tam Český zahrádkářský svaz. V Kobylech pak zkouší uspět Sokol Kobyly, v Bulovce pak TJ Sokol Bulovka i Myslivci Bulovka.

V nedaleké Dolní Řasnici zase kromě „Hasičů“ kandiduje také čistě ženská kandidátka, pojmenovaná Klub žen nebo Strana mladých, kde nejstaršímu kandidátovi je pouhých pětadvacet let. Více než je republikový průměr, kandiduje na Liberecku také více dělníků (4,35 % kandidátů), učitelů (6,73 %), méně je naopak řidičů (1,61 %). Další profesní skupiny se od republikových čísel zásadně neliší.

Volby. Ilustrační foto.
Ve volbách chtějí znovu uspět i sportovci

Třeba starostové a místostarostové mají na kandidátkách v okrese podíl 2,82 procenta. Jde ale jen o ty, kteří si funkci do kolonky napsali. Zejména na malých obcích totiž často uvedli svoji civilní profesi. Současní starostové se pokoušejí uspět téměř ve všech obcích v okrese. Výjimkou jsou třeba Radimovice, Proseč pod Ještědem, Lažany, Kryštofovo Údolí, Hlavice či Čtveřín.

Na sedmatřicátém místě kandidátky hnutí ANO v Liberci se objevuje i poslanec Jiří Bláha. Jeho kolega, poslanec Radovan Vích, kandiduje ve stejném městě na čtvrtém místě kandidátky Svobody a přímé demokracie. Další poslanec, Petr Pávek, vede kandidátku Starostů pro Liberecký kraj v Jindřichovicích pod Smrkem. Na třetím místě sdružení Hrádek potřebuje změny! v Hrádku nad Nisou pak kandiduje hejtman Martin Půta.

Zákonodárci jednají o přímé volbě hlav samospráv. Na snímku je medaile primátora Liberce.
Přímá volba politiky rozděluje. Hejtman je pro, starosta Frýdlantu proti

Do kolonky „povolání“ si může kandidát napsat prakticky cokoli. K vypisování románů tuto kolonku tradičně využívá třeba liberecká Změna. Například její lídr, náměstek Jan Korytář, o sobě napsal: „Náměstek primátora, ekolog, zakladatel Krajského protikorupčního pracoviště o.p.s., hlavní vyjednavač města s teplárnou při snižování ceny tepla a modernizaci parovodů, autor záměru Komplexní revitalizace libereckých sídlišť a iniciátor místního referenda 2018.“

POZOR NA PODOBNÉ NÁZVY KANDIDÁTEK

Na sedmnáctičlenné kandidátce strany Nová Budoucnost pro Nové Město v Novém Městě pod Smrkem se zase našlo hned dvanáct lidí, kteří ke své opravdové profesi přidali ještě přívlastek „novoměstský patriot“.

Karolína Hrbková. (Změna pro Liberec)
V „Komunitkách“ padaly hlavy. Mezi odvolanými jsou Korytář a Hrbková

Kromě profesních kandidátek nabízí databáze kandidujících stran i jiné zajímavosti. Na první pohled zmatení by mohli být lidé v Paceřicích, kde se utkají dvě politické síly. První kandidátka nese název Občané pro obec, druhá se jmenuje Obec pro občany. V Habarticích se pak střetnou kandidátky nazvané Nezávislí 1 a Nezávislí 2.

Mnohem jednodušší to budou mít lidé v deseti obcích okresu. Do voleb se tam přihlásilo vždy pouze jediné hnutí. To je případ Heřmanic, Horní Řasnice, Chotyně, Janovic v Podještědí, Janova Dolu, Lázní Libverda, Lažan, Mníšku, Pertoltic a také Zdislavy. V pěti obcích pak budou voliči vybírat výhradně z jednotlivců.

Primátor Liberce Tibor Batthyány ve spolupráci s komunitním střediskem Kontakt Liberec rozdával 8. prosince na náměstí Dr. E. Beneše tradiční adventní dýňovou polévku.
Primátor Batthyány vede nové hnutí. Za hnutí PRO 2016 bude i kandidovat