Tento dosud nejrozsáhlejší projekt ČOV seznamuje veřejnost v regionech s olympijskými idejemi, historií i přítomností největšího sportovního svátku a motivuje ji současně k aktivní podpoře českých reprezentantů na Hrách XXX. olympiády v Londýně 2012. Liberec je devátou zastávkou akce.

„Rozhodli jsme se kampaň Žijeme Londýnem podpořit, neboť kromě pozitivní propagace sportu se zaměřuje i na žáky základních škol, což považujeme za důležitý přínos,” řekl hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.

Pro žáky 6.-7. tříd základních škol je na úterý připraven vzdělávací program v Babylonu ve formě besedy s předními sportovci - běžcem na lyžích Dušanem Kožíškem, sáňkařem Petrem Urbanem a krasobruslařkou Kamilou Hájkovou. Součástí programu, který bude zítra moderovat Petr Svěcený, jsou i filmové sestřihy významných okamžiků z československé a české olympijské historie, kvízy a soutěže z oblasti sportu, zeměpisu, historie, ekologie a zdravého životního stylu.

„Zatím ve všech městech, která jsme navštívili, byla atmosféra na setkáních s dětmi velmi krásná a bezprostřední,” těší předsedu ČOV Milana Jiráska. „Věříme, že v Liberci, který je městem sportu, to bude také fantastické.”

Každá podobná akce pro děti je podle organizátorů velmi potřebná zvlášť v době, kdy podpora státu vůči sportu je momentálně dosti macešská. „Ve státní podpoře sportu v přepočtu na obyvatele je Česká republika na 25. místě z 27 zemí Evropské unie,” připomněl nelichotivou skutečnost koordinátor komunikace projektu Žijeme Londýnem Vladimír Zemánek.

Vraťme se na prostranství před Plazou: výstava fotografií tam bude až do 31. října. „Je to putovní výstava předních fotografů s venkovní expozicí,” říká Zemánek.

Každou fotografii doplňuje příběh, který snímek provází. U starších fotek (nejstarší je z roku 1900!) se jedná o textovou informaci, u novějších lze pustit monitor a přehrát si třeba závěr závodu. V samostatném bloku je představeno všech 51 vítězů olympijských her od roku 1924, reprezentujících Československo a Českou republiku.

V doubledeckeru bude multimediální centrum s veškerými informacemi o londýnské olympiádě, včetně možností, jak zakoupit vstupenky.

Kampaň v Liberci

Úterý 25. října

Výstava velkých momentů českého olympismu - před OC Plaza (přímý vstup ČT v pořadu Dobré ráno s ČT už v 6.50 hodin), slavnostní zahájení v 10.00.

Autobus doubledecker s multimediálním centrem - od 7.00.

Čtvrtek 27. října

Autobus doubledecker s multimediálním centrem od 10 do 18 hodin před OC Forum na Soukenném náměstí, navíc k dispozici veslařský trenažér RWE.