Na pobytové tábory v Libereckém kraji míří každé léto více než 11 000 dětí. Ještě větší zájem je ale o tábory příměstské, které jsou levnější. Není to jen o ceně, v posledních letech přibývá rodičů, kteří chtějí, aby se jim děti na noc vracely domů, řekla ředitelka Domu dětí a mládeže Větrník v Liberci Jana Pavlíková. Je to podle ní jeden z důvodů, proč je už dnes velká část příměstských táborů Větrníku obsazena, zatímco na pobytových táborech mají ještě spoustu volných míst.

Dohlíží hygiena

Podle informací z Krajské hygienické stanice (KHS) v Libereckém kraji, která dohlíží na dodržování hygienických předpisů na letních táborech, je v posledních letech v kraji kolem 160 organizátorů, kteří pořádají v průměru 230 turnusů letních dětských táborů. Loni jimi prošlo přes 11 500 dětí, ještě v roce 2009 jich ale bylo bezmála 13 000. V posledních letech hygienici v táborech neobjevují závažná pochybení, kvůli kterým by museli nějaký tábor zavřít. „Loni zkontrolovali 94 táborů a udělili za prohřešky osm pokut dohromady za 4200 korun," sdělila mluvčí KHS Zuzana Balašová.

Zájem je o pohyb

Řada oblíbených pobytových táborů je už dnes obsazena. Platí to hlavně pro takové, kde děti pokračují v činnosti, které se věnují po celý rok, jako jsou vodáci, turistické oddíly a skautské skupiny. Obsazen je ale například i pobytový tábor, který pro technicky nadané děti organizuje už třetí rok Technická univerzita v Liberci.

Přestože Letní dětská univerzita letos nabídla dva turnusy, v jediném dni byla beznadějně obsazena, včetně několika míst pro náhradníky. „A to už jsme letos do každého turnusu brali 40 dětí, začínali jsme s 20," řekl ČTK vedoucí projektu Miloš Hernych.

Beznadějně plný je i příměstský tábor Týdny pohybu hrou, který univerzita pořádá už podevatenácté. Děti mají možnost se seznámit se sportovními aktivitami, k nimž se většina z nich běžně nedostane. Přes léto se koná sedm týdenních turnusů vždy pro zhruba 200 dětí. Přestože přihlášky lze podávat až do 6. června, už v dubnu byla většina termínů obsazená. Podobné příměstské tábory v osmi turnusech nabízí také společnost Sundisk v sousedním Jablonci nad Nisou.

Nabídka letního vyžití pro děti v Libereckém kraji je poměrně široká, a tak lze stále najít volná místa. Volno mají i některé příměstské tábory, které organizuje Středisko ekologické výchovy Libereckého kraje v Oldřichově v Hájích. „Ještě jsou volná místa na umělecko-dramatickém táboře a také v zemi vycházejícího slunce. Děti k nám rodiče nemusí vozit, vyzvedneme si je na nádraží v Liberci a zase je tam odpoledne dopravíme," řekla mluvčí střediska Lucie Fürstová.

V Oldřichově přitom mohou strávit aktivní letní dovolenou i dospělí a naučit se paličkovat, malovat oleje nebo třeba zpracovávat vlnu.

Příměstský tábor nabízí v létě také liberecká Oblastní galerie, letos poprvé v nových prostorách bývalých městských lázní. Připraveny jsou v červenci dva turnusy výtvarných ateliérů pro mladší a starší děti, zakončené vernisáží. „Ten pro mladší děti už je prakticky obsazený, v tom druhém máme ještě volná místa a zvažujeme, že ho rozšíříme i na mladší děti," řekla galerijní lektorka Adéla Pomothy.