Řadu komplikací a nepříjemností dokáže způsobit malé nenápadné zvíře s dlouhým štíhlým tělem a hedvábnou srstí. Řeč je o kuně skalní, s jejímž řáděním mají zkušenost lidé ve městech i na vesnici.

V kurníku dokáže pozabíjet na jeden zátah všechny slepice, motoristům zase s oblibou překousává hadičky a elektrické vedení. „To můžu z praxe potvrdit. Opravy po rozkousání kabelů nebo hadic kunou tvoří tak pětinu veškeré naší práce. Jde většinou o menší poškození auta. Ale dvakrát až třikrát do roka jde o opravu velkou," říká Bohumil Tichý z Autoservisu Tichý v Liberci.

Babská rada: trus z tygra nebo medvěda

Mezi radami, jak na kunu, jasně vede označkování určitého místa trusem šelmy. Nejčastěji tygra nebo třeba medvěda. „Pokud jde o trus tygrů, opravdu to zabírá. Podle zoologů je při označení určitého teritoria trusem velké šelmy úspěšnost zahnání kuny zhruba osmdesátiprocentní," vysvětluje ošetřovatel šelem v liberecké zoo Aleš Vlček.

Že to opravdu funguje, dokládá podle něj i fakt, že si pro tygří trus chodí do zoo stále ti samí lidé. „Je totiž třeba po čase označkování obnovit, jinak pach vyčichne. A k nám se lidé vracejí i roky. Mimochodem, trus je zdarma," říká.

Podle Vlčka kuna nepozná, od jakého zvířete exkrementy pochází. Cítí jen pach velkého predátora a tak si dává pozor, aby se mu vyhnula. „Stejně tak dobře jako tygří výkaly tak poslouží i lví, levhartí či rysí. U menších zvířat se ale sbírají do kbelíků podstatně déle a není to tak praktické," vysvětluje.

Nakonec ale upozorňuje, že ani tento způsob není stoprocentní. „Sám jsme se chtěl podobným způsobem zbavit kun na chalupě. Zkoušel jsem to a nic. Asi měly rýmu," uzavírá s humorem ošetřovatel šelem.