Kromě času se hodnotí i vzhled plachetnice a její stabilita. Nejlepším letošním modelem byl v anketě mezi samotnými modeláři vyhlášen model francouzského dvojstěžníku z roku kolem 1890, který sem přivezl modelář z Karviné, uvedl předseda pořádajícího Klubu lodních modelářů Admirál Zdeněk Tomášek.

Soutěž je součástí Evropského poháru a součástí závodů byla i nedělní jízda fregat Modrá stuha. Hodnotí se dvě kategorie. „V té první je vzhled a stabilita, včetně toho, jak je model vypracován podle původní dokumentace. Druhou je pak jízda řízených modelů na čas," popsal Tomášek. Modely jedou kolem třímetrového majáku několik kol. Odečítá se tzv. hendikep.

„Jsou to poměrně složité výpočty, ale naštěstí je za nás dělá počítač," doplnil Tomášek. Lodnímu modelářství rádiově řízených modelů se u nás věnuje jen asi třicítka lidí. Řada z nich jsou senioři. „Mladých bohužel moc nemáme. I když to děti v našem kroužku baví, pořízení základního typu modelu přijde na zhruba 6 tisíc, a to je hodně," uzavřel.