Důvod? Peníze. Respektive výše odměn vyplácená zastupitelům, členům komisí a výborů. Ty se měly snižovat už na začátku letošního roku o deset procent, aby bylo předvolebním slibům učiněno za dost, ale už tehdy návrh neprošel. Přitom se jedná o pár stokorun. Samotné odměny totiž dosahují jen pár tisíc korun měsíčně.

„Zasáhl předseda Změny Jan Korytář a dosáhl pravého opaku. Na zastupitelstvo dne 26. února šel jeho návrh, který byl přesně opačný a odměny naopak navyšoval o desítky procent," vylíčil krajský zastupitel a starosta Chrastavy Michael Canov (SLK). „Podařilo se mu nejen naprosto otočit hlasování proti radním u vlastních lidí, ale dokonce i u většinové části Starostů," dodal Canov. Starostové si prý následně svou chybu uvědomili a chtěli ji napravit. Na zářijové radě kraje, po měsíčním konzultování hejtmana s vedením Změny, která neměla námitky, byl podle Canova opětovně schválen již jednou schválený lednový návrh snížení odměn o 10% proti období 2008-2012. „Na středečním zastupitelstvu ovšem návrh hejtmana a rady schválen nebyl. Opět zasáhl Jan Korytář a opět dosáhl svého. Budiž jako plus hodnoceno to, že se mu vzepřeli, až na náměstkyni pro zdravotnictví Kocumovou, všichni jeho radní," informoval Canov. Kvórum je 23 a hlasů bylo jen 20.

V důsledku to znamená, že kraj ročně vynaloží na odměnách dva miliony korun navíc.

Hejtmanův plat

Šéf Změny Jan Korytář vidí situaci prostě jinak. „Osobně si myslím, že dříve, než se bude plošně snižovat zastupitelům, by se mělo vyhodnotit, jak komise a výbory pracují a zda je opravdu nutné, aby měly až 15 členů. Plošné škrtání mi nepřijde efektivní," tvrdí Korytář. Podle něj by měl hejtman, který snižování odměn zastupitelům neustále navrhuje, jít sám příkladem. „Na místě hejtmana bych si nejdřív sám snížil svůj vlastní plat. Já osobně ale zastávám spíše názor, že lidé ve veřejných funkcích mají být adekvátně zaplaceni, takže nemám problém s tím, když hejtman bere 77 000 korun měsíčně. Přijde mi to odpovídající této funkci, ale nechápu, proč právě hejtman prosazuje, aby měl například předseda komise pro veřejné zakázky, který má nyní 6600 hrubého, mít nově pouhých 3800 hrubého za měsíc. To mi přijde jako neadekvátní a populistické a v konečném důsledku pro krajské finance jako neefektivní," nechal se slyšet Korytář.

Hejtmana prý výsledek nepřekvapil. „Většina zastupitelů Změny má jiný názor než zastupitelé SLK a chce své dobře pracující zástupce dobře odměnit. Přes kritiku navýšení odměn od opozice v jarních měsících, se nyní, až na ODS a jednoho zastupitele KSČM, ke snížení odměn opozice nepřipojila. Tento postup považuji za pokrytecký. V hledání úspor budu pokračovat," vyjádřil se k situaci hejtman LK Martin Půta (SLK).