O tom, že jde o vytváření politické trafiky, je přesvědčen přesvědčen Martin Půta, starosta Hrádku nad Nisou a předseda klubu zastupitelů Starostové pro Liberecký kraj (SLK). Ve svém dopise adresovaném krajským zastupitelům Půta zdůrazňuje, že odměna pro uvolněného předsedu by činila 52 317 Kč měsíčně. Společně s odvody by tak z rozpočtu Libereckého kraje odešlo 80 tisíc korun měsíčně, do konce volebního období by nás stál předseda dopravního výboru Miloš Tita více než milion korun.

„Není žádným tajemstvím, že pan Tita, který byl zvolen na kandidátce KSČM, byl odvolán z funkce starosty Ralska a že k jeho odvolání velmi přispěla sociální demokracie. Takže si myslím, že je to o vytvoření trafiky pro pana Titu, která by mu měla zabezpečit nějaký stálý příjem,“ je přesvědčen Martin Půta a dodává, že od zřízení krajů v roce 2000 nebyla v Libereckém kraji funkce uvolněných zastupitelů mimo členů Rady použita.

Nesouhlasí také s formou, jakou byl návrh předložen: „Takto zásadní změnu zvyklostí předložili, aniž by to předtím konzultovali se zastupiteli. Je to způsob, jakým sociální demokracie komunikuje s opozicí.“

Martin Sepp zdůvodňuje svůj návrh tím, že povinnosti jeho resortu dopravy rapidně narostly. „Je tu spousta nové problematiky v souvislosti s nápravou dopravní infrastruktury po povodních, chystá se tendr na autobusovou dopravu a mnohé další,“ řekl Deníku Sepp. „Do této doby předseda dopravního výboru jedenkrát měsíčně svolal výbor, kde se projednaly materiály, které připravil můj resort. Já potřebuji člověka, který mi bude pomáhat,“ vysvětlil Sepp.

S tím, že předseda výboru není zrovna zavalen prací, souhlasí i Půta: „Nevidím žádný racionální důvod pro to, aby předseda výboru byl uvolněný, a to nejen v Libereckém, ale v žádném kraji. Protože náplní předsedy je svolat jednou za měsíc ten výbor a to je tak všechno,“ řekl a dodal: „Považuji ten návrh za test. Pokud projde toto, tak se jistě najde více sociálních demokratů a komunistů, kteří budou chtít brát 50 000 měsíčně.“