V Liberci se TEDx konal už v roce 2014. Tentokrát se licenci na jeho pořádání podařilo získat skupině místních mladých dobrovolníků okolo Terezy Svatoňové a Lenky Procházkové. „Obnášelo to sepsat žádost, která sahala skoro k desítce stránek. TEDx má řadu přísných pravidel a američtí pořadatelé žádost často připomínkují. Nám se licenci podařilo získat bez připomínek,“ popsala Procházková.

Principem konference je představit zajímavé regionální i nadregionální osobnosti se zajímavým příběhem či poselstvím. Pro libereckou akci zvolily organizátorky téma Divočina.

Petr Urban.
Až mě přestanou bavit vtípky, spadnu do olejů, říká humorista Petr Urban

Jak se ukázalo, divočina může mít celou řadu podob. Divočinu geografickou představila 27letá Monika Benešová, která sama přešla 4200 kilometrů dlouhou Pacifickou hřebenovku, pěší trasu, která je považována za jednu z nejobtížnějších na světě. Potlesk ve stoje sklidila poté, co otevřeně promluvila o nemoci, kvůli jejímuž překonání se na cestu vydala.

Jako úplný opak nehostinného amerického putování pak působilo vystoupení spoluautora cestopisu po nádražních restauracích Jiřího Krejčíka. Diváky vyzval, aby si při cestách vlakem nechali svůj spoj ujet a okusili nezaměnitelnou atmosféru „nádražek“.

Ve středu 20. června se v Malém divadle v Liberci uskutečnila konference nazvaná TEDx Liberec s tématem Divočina. Na snímku vystoupení jednoho z řečníků. Foto: Monika TomkováZdroj: Monika Tomková

O divočině mezilidských vztahů promluvila liberecká pedagožka a terapeutka Lenka Václavíková, majitel místní pražírny Jaromír Hanzal zase vylíčil útrapy, které zažívají kávová zrna, než se z plantáží dostanou až do šálku v české kavárně.

Redaktor Respektu Tomáš Brolík popsal divočinu mediální, studentka Andrea Pavelcová představila svá fitness videa, která točí zdarma a ve volném čase. O tom, že je stát špatný sluha a zlý pán, pak povyprávěl český anarchokapitalista Martin Urza.

CO JE TEDx
Na amerických konferencích TED se svými maximálně osmnáctiminutovými přednáškami každoročně už přes třicet let vystupují známé i neznámé osobnosti napříč různými obory lidské činnosti. Akce TEDx pořádají lokální organizátoři v různých zemích světa.

„Ačkoliv je TEDx vzdělávací akce, nemyslím, že je jejím smyslem pouze vzdělávat. Řečníci mají posluchače především namotivovat, aby se nad něčím zamysleli či na něco začali koukat z jiné perspektivy,“ vysvětluje Procházková. To se organizátorkám povedlo, po skončení oficiální části se navíc rozjela živá neformální diskuse mezi diváky a řečníky.

Spider-Man.
Do Liberce míří Spider-Man. Přijďte ve středu na casting

Do libereckého Malého divadla přišlo ve středu „jen“ sto lidí. Lístky se vyprodaly během čtyř dní. „Licence nám více návštěvníků neumožnila, videa všech vystoupení se ale brzy objeví i na internetu,“ uzavřela Procházková.