Akce Škola na kole začala nejprve na dopravním hřišti, kde se děti učily, jak jezdit bezpečně. Poté vyrazily před libereckou radnici, kde předaly zástupcům města své náměty, co by měli změnit, aby i malí cyklisté mohli brázdit město v klidu a bez obav.

„Za nejhorší považuji střed města. Jen jednou jsem jel na kole přes Šaldovo náměstí. Motoristé mi nedávali přednost a ještě na mne troubili. Bál jsem se tak, že příště jsem se raději křižovatce vyhnul a jel oklikou po cyklostezce,“ svěřil se žák 9. třídy ZŠ Doctrina Michal Malý. „Přes Šalďák už nikdy nepojedu,“ doplnil.

Liberecké cyklostezky mají podle školáků tu chybu, že na sebe nenavazují. Poté, co cyklista ujede pár desítek metrů, stezka končí a vyznavači jízdy na kole se musejí zařadit na silnici mezi auta.

„Cyklostezek je ve městě málo a nebezpečné jsou hlavně křižovatky,“ podotkl žák 7. třídy ze stejné školy Jakub Kožár. „Na kole jezdím. Je to tady lepší než sedět ve škole. Líbilo se mi taky, že jsme na dopravní hřiště jeli ze školy na kole,“ dodal.

Na dopravním hřišti si školáci zkusili závod na čas i svou šikovnost když museli kličkovat mezi tyčemi a nespadnout přitom z kola. Dozvěděli se také, na co si dávat nejčastěji pozor a jaké zásady by měli na silnicích dodržovat.

„Řidiči mají strach z cyklistů a cyklisté z řidičů. Když se budeme vzájemně respektovat, vejdeme se na komunikace všichni,“ zdůraznil šéf Divizny, ekologického sdružení při ZOO Liberec, Aleš Kočí. „Naší akcí chceme dětem ukázat, že to na kole v Liberci jde, a současně předat místním politikům, co by děti rády ve městě vylepšily, aby se jim jezdilo bezpečněji,“ doplnil šéf Divizny s tím, že sám jezdí na kole denně do práce ze sídliště Rochlice do Lidových sadů až do podzimu.

Pavel Matějka za další organizátory, sdružení Cyklisté Liberecka, připomněl, že vylepšit podmínky pro lidi na kolech nemusejí jen nové cyklostezky. „Někde ve městech, kde na úzké silnici není místo pro zvláštní pruh pro cyklisty, to řeší v daném úseku tak, že sníží rychlost na 30 kilometrů v hodině. Pak jedou po silnici všichni stejně pomalu a nedochází k žádným střetům,“ vysvětlil.

Letos přibyla v Liberci nová cyklostezka, která začíná v ulici Na Rybníčku, vede podél řeky Nisy a končí na třídě Milady Horákové za teplárnou. Další úsek vznikl při rekonstrukci Jablonecké ulice. Stotisícový Liberec má pro cyklisty podobných bezpečných tras jen kolem 3,5 kilometru. Náměstek primátorky Jiří Rutkovský (USZ) slíbil, že do budoucna by mělo cyklostezek ve městě přibývat.