Co si vzít s sebou do nemocnice, pokud se chystáte rodit a váš gynekolog vás předem neinformuje, anebo jak v areálu zaparkovat či jak se správně ve zdravotnickém zařízení chovat? Na tyto otázky odpovídá brožurka Krajské nemocnice Liberec, která v těchto dnech doputovala do schránek všech libereckých domácností.

Někteří lidé ji ale vnímají jako předvolební kampaň, za peníze daňových poplatníků, generálního ředitele nemocnice Luďka Nečesaného, který je jedničkou do komunálních voleb TOP 09. Ředitel podobná nařčení odmítá.

„Moje známá dělá v nemocnici už léta. Ale nepamatuje, že by někdy byla do schránek lidem rozesílaná podobná brožurka. Pak mi připadá divné, že nešla publikace do schránek všem lidem v kraji, když je nemocnice krajská,“ podotkl Jaroslav Schnirch z Liberce. „Když si publikaci s velkou barevnou fotografií ředitele otevřu, působí na mne jako jeho předvolební leták,“ dodal.

Ředitel Nečesaný tvrdí, že brožurku schválilo už na začátku roku představenstvo nemocnice. „V té době jsem ještě s politikou neměl nic společného,“ řekl.

Jaroslav Schnirch ale není jediným Liberečanem, jehož publikace na křídovém papíře s obří fotkou ředitele měsíc před volbami zarazila. „To je jasná předvolební kampaň na účet státu,“ rozčilovala se liberecká nakladatelka, která ale nechtěla do novin říkat své jméno.

„Brožurku schválilo představenstvo nemocnice už na začátku roku. Tehdy jsem neměl ještě s politikou nic společného.“ Luděk Nečesaný

Podle dobře informovaného zdroje z nemocnice měl původně vyjít jen leták – coby pozvánka na Den otevřených dveří. Ale na jaře k tomu vznikla i malá brožurka, do níž byl pak původní leták zasunutý. „Vstoupil jsem do politiky až v polovině června. Brožuru jsme vymysleli jako nástroj propagace dobře fungující firmy. Už i my musíme o naše zákazníky bojovat, takže je v knížečce informujeme o schématu nemocnice, systému parkování a dalších důležitých věcech,“ zdůraznil ředitel Luděk Nečesaný. „Navíc jsem brožuru nepsal sám, ale s naší mluvčí,“ doplnil.

Vedení TOP 09 se od brožury distancuje. Předseda regionální organizace, veterán války v Perském zálivu František Gábor prohlásil, že strana o ní neměla ani tušení. „O publikaci jsme nic nevěděli. My jsme se s ředitelem Nečesaným na kandidátce domlouvali až na přelomu června a července. Brožura vznikala daleko dřív,“ upozornil. Luděk Nečesaný dodal, že podobnou propagaci dělával i v době, kdy jako ředitel vedl nemocnici v Mladé Boleslavi.