V objektu, který se v sobotu poprvé otevřel, je restaurace pro 90 lidí a dalších 70 se jich vejde na venkovní terasu. Součástí je penzion se 40 lůžky. Objekt je bezbariérový, upřesnil Milan Saibert, ředitel společnosti Všesportovní areál Obří sud Javorník, která středisko i repliku sudu vybudovala a provozuje.

Historie zaniklé stavby sahá až do roku 1898, kdy se ve Vídni konala Jubilejní výstava, oslavující 50 let vlády císaře Františka Josefa I. Jedním z výstavních objektů byl právě sud obřích rozměrů, který sloužil jako netradiční vinárna.

Hostinskému z Dlouhého Mostu nedaleko Liberce, Wilhelmu Huebelovi, se sud natolik zalíbil, že přesvědčil své přátele, aby jej po skončení výstavy koupili. Přestěhován byl na Javorník a později k němu přibyla i dřevěná rozhledna, která ale musela být v 50. letech z bezpečnostních důvodů stržena. Původní obří sud vyhořel v září 1974.

„Nový obří sud je jen nepřímou replikou. Se svým předchůdcem má společný tvar a umístění,“ přiznal Saibert. Bude sloužit jako zázemí pro návštěvníky areálu, který v zimě nabízí rodinné lyžování a celoročně více než kilometr dlouhou bobovou dráhu. Ve středisku jsou i dětská hřiště a další atrakce.