Přímo v areálu Státního zámku na Sychrově sídlí liberecké územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu, který v Libereckém kraji spravuje osm hradů a zámků: Sychrov, Bezděz, Frýdlant, Grabštejn, Hrubý Rohozec, Lemberk, Trosky a Zákupy.

Majitelé hradů a zámků už ve většině případů nejsou ti, kteří by vítali přicházející turisty a vybízeli k prohlídce. Lákat k návštěvě musí každý na něco jiného. Jak to vidí Petr Weiss, náměstek pro správu památkových objektů.

Opečováváte všechny kulturní památky v kraji?
Osm hradů a zámků přímo spravujeme, tak je uzpůsobený památkový ústav. Je rozdělený do několika sekcí a sekce správy památkových objektů právě spravuje těch osm veřejně přístupných. O ty ostatní pečujeme pouze z hlediska zákona o státní památkové péči.

Na kterém jste byl naposledy ale jako turista?
Který objekt jsem si já prohlédl? Jako turista? Hrubý Rohozec.

Co vás tam zaujalo v letošní sezoně nejvíce?
Úplně všechno, protože jsem náruživý turista. Hrubý Rohozec úplně z gruntu proměnil svoji prohlídkovou trasu, která je rozdělena do dvou částí. Hrubý Rohozec se vrátil do své opravdu autentické podoby mezi dvěma světovými válkami a podařilo se takřka ze sta procent uvést jednotlivé pokoje do fáze z roku 1932 podle dochovaných fotografií. Tam si opravdu člověk může prožít takovou situaci, jako kdyby si majitel zámku jen odskočil. Obyvatelé jednotlivých místností tam zrovna nebyli a měli třeba na stole rozdělanou práci nebo se jen chystali sednout ke slavnostnímu obědu nebo večeři. Autenticita na Hrubém Rohozci, to mě vzalo nejvíc za srdce.

Pokud byste se měl vypravit mimo náš kraj, kam byste jel?
Byl bych zase náročný a snažil se napasovat do volného dne co nejvíce. Ale mám srdeční záležitosti, třeba Veltrusy. To je památka, kde jsem měl možnost pracovat před lety. Přestože je zámek stále nepřístupný od povodní v roce 2002, tak je to památka mého srdce. Nejenom ten úžasný zámek, kde se dochovalo množství původního zařízení, ale i park, který má tři sta hektarů a příroda, která byť v oblasti Kralupska, kde je spousta průmyslových zón, to je opravdu oáza.

Stojíme na Sychrově, kde Národní památkový ústav sídlí. I Sychrov se letos proměnil. Zrovna nedávno.
Na Sychrově se podařilo dokončit obnovu objektu oranžérie v zámeckém parku a je přístupná pro návštěvníky. Během sezony se tam bude konat celá řada kulturních akcí, koncerty nebo odborně zaměřené přednášky. Je situována na konci parku, zemdlení návštěvníci si mohou posedět v kavárně. Ať už uvnitř tohoto krásného prostoru nebo třeba venku, kde se nabízí nádherný pohled do té okolní přírody i přímo na zámek.

České hrady a zámky nestojí dávno, jak se mnozí domnívali, na přílivu zahraničních turistů, ale vrací se sem české rodiny i čeští turisté. Proč myslíte?
Byl bych moc rád, kdyby to bylo tak, že mají lidé hrady a zámky rádi. Ale samozřejmě vše se bere přes finance a rodinné rozpočty. Určitě k tomu přispěl i fakt dokola omílané hospodářské krize, kdy si rodiny a čeští turisté řeknou, že si vlastně nemohou dovolit jet do zahraničí, ale že u nás doma je krásně. Nemusí překonávat obrovské vzdálenosti, mohou se probouzet ve své vlastní ložnici a přitom to mají kousek na hrady a zámky. Ty už nejsou těmi mrtvými muzei, kde by se jen ukazovalo napravo, nalevo vidíte - to už dávno není pravda.

Máte na mysli řadu kulturních akcí a programů?
Ano. Každý rok se snaží správci něco vymyslet a zpřístupnit něco nového. Je tam spousta kulturních akcí, na které lákají, tak to si, myslím, naši lidé už uvědomují.