Díky předchozím 19 ročníkům se podařilo získat čtyři miliony korun, řekl sólista Opery Národního divadla Luděk Vele, který akci zaštiťuje. Pradávný mytický příběh o kněžně Libuši si organizátoři vybrali pro jubilejní ročník záměrně, tato opera se totiž hraje jen při slavnostních událostech.

Hvězdné je i obsazení. „Přijedou Eva Urbanová a Martin Bárta, který se představí v roli Přemysla. Jsou to sólisté Národního divadla absolutně první kategorie," uvedl Vele, dvojnásobný držitel ceny Thálie, který bude v opeře hrát Chruďoše.

Pro diváky mají připraveno jedno překvapení. „Podařilo se nám objevit, že existuje předehra k Libuši pro čtyři ruce na klavír. Angažovali jsme dirigenta opery Národního divadla Davida Švece a člena České filharmonie Jaroslava Šarouna," upřesnil Vele. „Všichni účinkující vystupují bez nároků na honorář," dodal.

Benefice se z iniciativy Veleho na Grabštejně konají od roku 1993 a vidělo je už 14.000 lidí. Letos by jejich počet měl stoupnout o další tisíc. „K prodeji zbývá už jen asi 250 vstupenek," uvedla dnes starostka Chotyně Jana Mlejnecká.

Součástí benefice bude tradičně výstava. Od 18. srpna budou v galerii práce významného malíře a grafika Jaroslava Šerýcha, kterého medailí Za zásluhy vyznamenal před čtyřmi lety prezident republiky.

Letos mohou návštěvníci koncertu vidět i voskové srdce pro Václava Havla. Dvoumetrová plastika vážící 2,3 tuny je ve sklepení hradu.

Peníze z benefice v minulých letech zpravidla směřovaly na opravu hradu, zejména na obnovu kaple svaté Barbory. Výjimkou byl pouze předloňský rok, kdy se peníze organizátoři rozhodli věnovat obci Chotyně, pod kterou Grabštejn spadá a kterou zasáhla ničivá povodeň. Z peněz benefice se naposledy obnovil altán, který na hradě zbourali před 50 lety.

Obnova hradu trvá přes dvě desítky let a vyžádala si zhruba 100 milionů korun. Ročně hrad navštíví ke 20.000 turistů. První zmínky o Grabštejnu pocházejí ze 13. století. Svou současnou renesanční podobu získal po přestavbě v 16. století. Do roku 1989 na něm působila armáda a když jej opustila, byl ve velmi špatném stavu.