Omezení jsou zatím pouze minimální, byty na sídlištích Bělíkova a U Nemocnice se budou vytápět méně zatím pouze v čase mezi desátou a patnáctou hodinou.

Podle ředitele společnosti Teplo Frýdlant Jaroslava Steklého však není jisté, co by způsobil delší výpadek dodávek plynu z Ruska. „Museli bychom pravděpodobně sáhnout k dalším opatřením. V první řadě by se omezovalo vytápění bytů, v další fázi by se odstávky mohly týkat také škol a školek. Samozřejmě by to nebylo v době vyučování, ale třeba v nočních hodinách,“ vysvětlil Jaroslav Steklý.

Další, co má vliv na omezení, je nezvykle krutá zima. Kvůli mrazům je na vytápění totiž potřeba větší množství plynu, které se však nevejde do stanoveného limitu. Za jeho nedodržení by následovala pokuta ve výši dva a půl tisíce korun za kubík.

„Nepředpokládali jsme, že budou takové mrazy. V noci z úterý na středu jsme tady měli minus pětadvacet, takže jsme místo jednoho kotle museli zapojit dva. To je obrovská spotřeba plynu. A limity musíme dodržet. Teď záleží na tom, jak dlouho ještě mrazy potrvají,“ popsal situaci Steklý. Jak dodal, na základě čerpání denního množství zemního plynu může v noci dojít k odstávce výtopny i na několik hodin. Dodávání teplé užitkové vody obyvatelům Frýdlantu zatím nedozná změn.

Rusko snížilo dodávky suroviny proudící do Evropy v úterý kvůli sporu s Ukrajinou. Postiženo tímto opatřením je i Česko, stav nouze vyhlásilo Slovensko. Nejvíce starostí mají ovšem země, které jsou na ruském plynu plně závislé, jako je Bulharsko či Makedonie.

Toho, že by mrzli, se zatím čeští občané bát nemusí. Podle mluvčího společnosti RWE Transgas Martina Chalupského jsou v podzemních zásobnících na českém území dvě miliardy kubických metrů plynu. Ty jsou při průměrných teplotách minus pět stupňů Celsia schopny krýt spotřebu zhruba 40 dní. „Ztráty z dodávek v České republice jsou nyní kompenzovány těžbou z podzemních zásobníků plynu ve výši 35 milionů kubických metrů za den a dodávkami norského plynu ve výši třiadvacet milionů kubíků,“ oznámil náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku Tomáš Hüner.