Pět perných měsíců mají před sebou obyvatelé Raspenavy a také ti, kteří přes ni jezdí. Už v pondělí se tam totiž na dvou místech dopravě úplně uzavřou dva úseky silnice z Frýdlantu do Bílého Potoka. A řidičům i cestujícím nezbude, než se obrnit trpělivostí.

V Luhu a Lužci autobus nepojede

Na trase Frýdlant – Hejnice dojde od pondělí hned ke třem uzavírkám. První ale dopravu až tak moc nezkomplikuje. Silnice se zavře ve Frýdlantu u Penny Marketu až k nově opravenému úseku pod zámkem. Pro řidiče to ale nebude až takový problém. Přes úsek na Raspenavu se totiž dlouho nejezdilo. Při povodních v roce 2010, které stojí za nutností oprav téměř po celé délce silnice, tam totiž voda vzala kus vozovky. Úsek se opravil až koncem minulého roku. Řidiči si ho už zvykli objíždět.
Další úseky, které se z kraje příštího týdne zavřou, jsou od viaduktu v Raspenavě po křižovatku s ulicí Liberecká a od benzínové pumpy v Raspenavě po odbočku na Peklo v Lužci. Tady už si řidiči i místní „užijí" své.

Starosta Raspenavy Pavel Lžičař vysvětluje, v čem bude podle něj pro obyvatele Raspenavy největší problém. „U místních asi v tom, že tady nepojede autobusová doprava. V Luhu a Lužci se budou muset lidé spoléhat jen na vlaky. Nicméně počet spojů se o trochu zvýší," říká (více v infobloku).

Objížďka vede přes Nové Město

Co se týče řidičů, místní se do Raspenavy dostanou. Počítat ale musí ještě s jednou komplikací. „Ode dneška je zavřená i dosavadní objízdná trasa v ulici Nádražní. Opravuje se tam propustek a pak dojde i na povrch. Nicméně k nádraží by se měli lidé vždycky dostat," říká Lžičař. Kdo v Raspenavě nebydlí nebo nezajišťuje obslužnost, bude se muset smířit s tím, že přes ni neprojede. Využívat bude muset objízdnou trasu přes Nové Město pod Smrkem.

Měli byste vědět:

Už dnes se uzavírá Nádražní ulice v Raspenavě, kterou až doposud vedla objízdná trasa. Přístup k nádraží ale bude po celou dobu zajištěn.

Od pondělí 12. května do pátku 10. října začne úplná uzavírka tří úseků silnice z Frýdlantu do Bílého Potoka. První uzavřený úsek začíná ve Frýdlantu u Penny Marketu a končí u opraveného úseku pod zámkem, druhý začíná v Raspenavě u viaduktu a končí v ulici Frýdlantské, u křižovatky silnic na Frýdlant a Liberec. Třetí uzavřený úsek je od benzínové pumpy v Raspenavě až k odbočce na Peklo v Lužci.

Z autobusové dopravy budou vyloučeny tyto úseky:
Frýdlant u Koruny („na Hágu") až ke křižovatce, odbočce na Oldřichov
Raspenava u mostu (odbočka na Ludvíkov) – Luh, Lužec až autobusová stanice v Hejnicích.

Objízdné trasy autobusových linek z Frýdlantu přes Raspenavu a Hejnice do Bílého Potoka, tedy číslo 650, z Frýdlantu přes Raspenavu a Hejnice do Nového Města pod Smrkem č. 651 a z Frýdlantu přes Raspenavu do Nového města p. S. č. 652 jsou:
Frýdlant nádraží bus – Frýdlant nemocnice (místo Bělíkovy) – Raspenava křižovatka (od Krásného Lesa) – dále pravidelná trasa ulicí Fučíkova – Raspenava u mostu – Ludvíkov (křižovatka náhradní zastávky), kde se trasa větví. Linka 650 jede dál do Lázní Libverda – Hejnic a pak po pravidelné trase do Bílého Potoka či Ferdinandova. Linka číslo 651 a 652 jede pravidelnou trasou směrem na Nové Město.

Spojení v úsecích, kudy autobus projíždět nebude, zajistí vlaky. Jde o úsek Luh a Lužec, kde budou přidány vlakové spoje: Z Raspenavy na Hejnice přibude spoj ve 20:04 (pracovní dny + neděle), 21:04 (denně), 22:10 (pracovní dny) a 23:04 (pracovní dny). Z Hejnic na Raspenavu bude spoj v 18:39 jezdit nově denně, v 19:39 nově v pracovní dny a neděli a přibudou spoje ve 20:30 (denně), 21:45 (pracovní dny) a ve 22:39 (pracovní dny).