„Připravujeme se, kdyby velká voda přišla. Po dohodě s Povodím Labe v Hradci Králové jsme nechali z koryt řek preventivně odstranit veškerou těžkou techniku anebo palety s kamením na stavbu hrází, které tam jsou kvůli odstraňování povodňových škod," řekl Deníku starosta Frýdlantu v Čechách Dan Ramzer (ODS).

Hladinu řeky Smědé bedlivě sledují také ve Višňové, kde mají při každém vydatnějším dešti zkušenosti s velkou vodou, jež se rozlévá po okolí a zaplavuje pole, silnice a domy. „Zatím je to dobré, pokud nepřijde nějaký velký přívalový déšť, tak věřím, že bychom to měli zvládnout. Maximálně se nám voda vylije na louky, ale na to jsme zvyklí," pokračovala starostka Višňové Vladimíra Erbanová (Hasiči). Jak podotkla, odpouští už v sousedním Polsku soustavy nádrží, aby dokázaly pojmout případně větší množství vody. „Jsou to soustavy u hald strusky. Pokaždé, když začnou odpouštět, tak to poznáme, protože voda je s příměsí jílu zakalená," poznamenala starostka. Ta také věří, že právě regulační opatření na polské straně zabrání výraznějšímu vylití Smědé.

Hasiči v Raspenavě už pro jistotu připravili techniku a nezbytné vybavení, pokud by se v důsledku dešťů voda přeci jenom vylila. „Zatím se nic neděje, ale předpovědi nejsou příliš optimistické. U nás nemá smysl dopředu připravovat pytle s pískem, ale vše ostatní potřebné máme pro jistotu připravené v hasičárně, abychom mohli ihned do terénu," řekl Deníku raspenavský místostarosta a starosta hasičů Jaromír Hanzl (ODS).

Na deště se připravilo i Povodní Labe, které spolupracuje se starosty obcí a měst podél toků, u nichž hrozí rozvodnění. „Předpověď není na příští dny dobrá. Zatím je to dobré, ale uvidíme, kolik naprší," dodal ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.

Meteorologové na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu varovali ve čtvrtek odpoledne před povodněmi. Jejich výstrahy platí až do nedělního večera.