Třiadvacátý ročník festivalu divadel Mateřinka nabídne mimo jiné speciální představení pro nejmenší diváky.

MATEŘINKA nabídne představení pro předškolní děti různého věku, od jednoho do sedmi let.

Přehlídku divadelních představení pro děti již od jednoho roku, koncerty, filmové projekce a dílny nabídne letošní Mateřinka.

Tradiční akce se v Liberci koná každý druhý rok a její počátky sahají až do roku 1973. Mimo česká divadla se festivalu pravidelně účastní zahraniční soubory, letos přijedou loutkáři z Kanady, Belgie, Slovenska a Slovinska.

MATEŘINKA 15 Festival potrvá od 16. do 20. června v Naivním divadle a v prostorách Oblastní galerie Liberec. Mateřinka se letos poprvé rozšíří za hranice Liberce, po jednom představení odehrají loutkáři v Jablonci a Turnově. Součástí festivalu je i výstava loutek z představení Naivního divadla v Severočeském muzeu.

„Mateřinka je svým zaměřením jedinečná, pravidelně ji navštěvují odborníci z celého světa," řekl ředitel Naivního divadla Stanislav Doubrava.

Minulý měsíc Mateřinka obdržela označení EFFE (Evropa pro festivaly, festivaly pro Evropu), které ji zařadilo mezi nejlepší festivaly v Evropě.

Na nejmladší diváky se zaměřilo divadlo Theater de Spiegel z Belgie. Jeho hudebně vizuální představení Hnízdo od tvůrce Karla van Ransbeecka je určené pro děti od jednoho roku. „Karl van Ransbeeck na tvorbě představení pro nejmenší děti spolupracuje s psychology a pedagogy a je klasikem ve svém oboru," popsal Doubrava.

Symbolem festivalu jsou už patnáct let nafukovací sloni, kteří pravidelně zdobí náměstí Dr. E. Beneše, Moskevskou ulici a další místa. Každý rok přibude jeden nový, o jednoho slona festival také přišel. „Stalo se, že nám slony někdo probodl, ale to se dá spravit a slon funguje dále. V roce 1997 nám jedno ze slůňat odnesl vítr a už jsme ho nenašli," dodal Doubrava.

Dvě představení odehrají loutkáři také mimo Liberec, v Turnově a Jablonci. Kromě divadla nabídne festival koncerty, filmové projekce a loutkovou dílnu, která je letos nově otevřená i pro veřejnost.

Program

Vybraná představení, koncerty a výtvarné dílny:

Úterý 16. června

15:00 Pozvání na festival v libereckých ulicích a na náměstí Dr. E. Beneše

Středa 17. června

11:15 Jablko, Théâtre des Petites Âmes, Studio NDL

13:00 Zastavení na výstavě Loutky nejen z archivu, Severočeské muzeum

20:00 Koncert Ošancova hudební škola bar NDL

Čtvrtek 18. června

19:00 Kraťasy, NDL, Studio NDL a další místa

16:00 Čárkolárium, Bábkové divadlo na Rázcestí, Jeviště NDL

Pátek 19. června

10:30 Pohádky ovčí babičky, Divadlo Alfa, Sál NDL

11:00 O beránkovi, který spadl z nebe, NDL, Studio NDL

20:00 Koncert Mediterian, Zahrada Lidové sady

Sobota 20. června

11:00 Dřevěná dílna Báry Hubené pro veřejnost, truhlárna NDL

11:00 Batosnění, Studio Damúza

14:30 Slavnostní zakončení, sál NDL

Kompletní program najdete na www.naivnidivadlo.cz.

Jitka Blehová