Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Dni Romů se tančilo i jedlo

Liberec – Vír pestrobarevných sukní, živelná hudba a libá vůně dobrotz masa a zelí. Liberecké komunitní středisko Kontakt si připomnělo Mezinárodní den Romů. Nejen vlajkami na radnici a krajském úřadě si připomněl Liberec Den Romů.

9.4.2017
SDÍLEJ:

Den Romů si v Liberci připomněli v Komunitním středisku Kontakt i tancem. Rómské národní tance zde předvedly členky souboru Amare Čhave.Foto: Jakub Volný

„Měli jsme v pořádání Dne Romů několikaletou pauzu a jsem rád, že se nám podařilo opět najít styčného důstojníka, který nám akci pomohl uspořádat,“ vysvětlil ředitel Kontaktu Michael Dufek. Hvězdami dne a zasloužený aplaus si vytančily slečny a jeden mladík ze skupiny Amare Čhave. Ta působí při Kontaktu a vede ji Dana Demeterová. „Romské tance učím už od roku 1992. Tohle je moje třetí generace tanečníků,“ poznamenala paní Demeterová.

Zájem o tancování je podle ní mezi dětmi čím dál populárnější. Momentálně je jich v souboru 34. „Museli jsme je už rozdělit na dvě skupiny. Na pokročilejší a začátečníky,“ dodala Demeterová. Mezi druhou jmenovanou skupinou je i několik chlapců. „Rádi tancují, jsou temperamentnější, takže se nám začali hlásit i kluci,“ vysvětlil ředitel Dufek.

Součástí Dne Romů bylo i představení jejich národní kuchyně. Tu měla na starosti Iveta Bílková. Ochutnat mohli návštěvníci například oblíbenou masovo-rýžovou směs zabalenou v zelném listu, tzv. holubki, nebo bramborové placky. „Říká se jim i romský chléb, a skutečně jej tak i používáme. Můžete si ho vzít k holubkům nebo k sekané. Jako děti jsme ho jedli pomazaný domácím sádlem a pocukrovaný,“ vysvětlila paní Bílková. Kromě masových pokrmů byly pro návštěvníky připraveny i dezerty.

„Například větrníčky nejsou sice typicky romským jídlem, ale je zajímavé, jak si s jejich výrobou musely romské kuchařky poradit, když neměly k dispozici stejné vybavení jako majorita. Místo různých vymožeností jim musela stačit lžíce. A výsledek je úplně stejný,“ poznamenala Bílková.
Jako bývalá terénní pracovnice má dobře zmapovanou nejen romskou kuchyni, ale také jejich sociální situaci. „Oproti jiným městům Liberec nemá extrémní problémy. Sociální situace některých rodin je ovšem nepředstavitelná,“ vysvětlila. Podle ní se řada Romů motá v bludném kruhu. „Například pronajmout si byt je pro většinu z nich nereálné. Pokud majitel není kladně nakloněn, nikdo jim bydlení nepronajme. Pak skončí třeba i s dětmi na ubytovně,“ poznamenala.

Autor: Gabriela Volná Garbová

9.4.2017
SDÍLEJ:
Budova Uranu v Liberci.

Uran čeká rozsáhlý průzkum. Ukáže, kolik rekonstrukce může stát

Pivo. Ilustrační foto.

Vratislavický pivovar bodovalv soutěži se Svatopavelským

Badmintonisté Liberce v 1. celostátní lize jednou vyhráli

Liberec - Družstvo Badmintonového klubu Technické univerzity v Liberci sehrálo v Praze úvodní kolo 1. celostátní ligy smíšených družstev s TJ Astra ZM Praha A a TJ Sokol Křemže.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

V libereckém podniku pracovalo na černo přes dvacet cizinců

Liberec – V podniku na výrobu plastových komponentů do aut pracovalo bez platného pracovního povolení 23 cizinců převážně z Ukrajiny a Moldávie.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení