„Dotace byla schválena pro občanská sdružení Pasant, Most k naději a Advaita,“ informoval mluvčí Libereckého kraje Jiří Langer.

Nezisková organizace Advaita získala od krajských radních nejvyšší dotaci, a to částku 1 733 000 korun. „Peníze využijeme k zajištění provozu našich tří služeb– terapeutické komunity pro drogově závislé v Nové Vsi, doléčovacího programu a programu ambulantního poradenství,“ upřesnil David Adameček, předseda Rady občanského sdružení Advaita.

Podle něj ze získané částky pokryjí část neinvestičních provozních nákladů, do kterých patří náklady na mzdy zaměstnanců, energie, potraviny v terapeutické komunitě, služby a běžné opravy. „Krajská dotace letos odvrátila hrozbu, že budeme muset ukončit činnost terapeutické komunity pro drogově závislé v Nové Vsi. Peníze od kraje jsou mimořádně významnou podporou, vzhledem k tomu, jak se postavil k dotacím protidrogových služeb v letošním roce stát,“ dodal David Adameček.

Další nezisková organizace, která získala od zastupitelů kraje dotaci je Občanské sdružení Pasant. To poskytuje služby sociální prevence pro osoby ohrožené závislostí nebo závislé na návykových látkách na území Českolipska. „Občanské sdružení Pasant získalo dotaci ve výši 424 tisíc korun,“ přiblížil Jiří Langer, tiskový mluvčí Libereckého kraje. Sdružení Pasant zajišťuje kromě kontaktní terapeutické práce s klientem také výměnný program injekčního materiálu, zprostředkování léčby a mapování drogové scény v regionu.

Také občanské sdružení Most k naději, zaměřené na protidrogovou politiku získalo od krajských radních dotaci, tentokrát ve výši 843 tisíc korun. „Získané peníze využijeme stejně jako každý rok k preventivním akcím zaměřeným na toxikomany v Liberci a jeho širokém okolí. Další část věnujeme na provoz kontaktního centra a od prvního ledna letošního roku se orientuje i na rodičovské skupiny, které si také určitou část dotací vyžádají,“ přiblížil ředitel libereckého kontaktního centra Lubomír Šlapka.