Menší prašnost, přehlednější místo a jednodušší dostupnost. Tak hodnotí prodávající i návštěvníci přestěhování Všeho Trhů, neboli blešáku, z areálu vratislavického pivovaru na parkoviště k liberecké Tipsport areně.

„Objíždím coby prodejce různé bleší trhy, je to můj koníček. Ten liberecký mám ale nejraději. Je tu nejpříjemněji, nepráší se tu, pořadatel nás objíždí a ptá se, zda je vše v pořádku. Navíc je tu zajištěné i občerstvení a toalety. Opravdu bezvadné,“ pochvaluje si Jaroslav Pávek z Jablonce nad Nisou, kterému u prodeje asistuje i jeho pejsek.

A nejenom u prodeje. Jaroslav Pávek mimo starého haraburdí prodává i sušené a nakládané houby, a ty mu právě jeho chlupatý miláček pomáhá hledat. Prodejci z Jablonce se zamlouvá i vstupné, které je podle něj nejnižší ze všech blešáků. Porovnání má třeba s Prahou nebo Buštěhradem.

Prodejce zaplatí za pronájem místa devadesát korun, kupující pak desetikorunu. A zboží se dá objevit ledajaké. Od harampádí sneseného z půdy, přes vzduchovky, až po nové koberce. A to vše za ceny, při kterých se tají dech a ptáte se, zda je to vůbec možné. Zda se prodejce nepřeřekl nebo zda na cenovce nechybí nula. Například značková atestovaná dětská autosedačka v bezvadném stavu. Původní cena téměř dva tisíce, na blešáku za 150 korun.

„Syn už ji nepotřebuje, zabírá mi místo, ráda se jí zbavím a ještě může někomu posloužit,“ říká Irena Savická, která ji k prodeji nabízí. Je také z Jablonce a do Liberce na Všeho Trhy přijela, protože prostě potřebuje uklidit. A tohle jí přijde jako nejlepší způsob.

Málokdo odcházel z parkoviště zaplněného prodejci nabízející třeba i velké množství vzduchovek s prázdnou. „Chodím na trhy poměrně pravidelně, ale většinou jen na čumendu. No a to si vždycky něco odnesu. Jako třeba dnes několik skleniček nebo mini květináček, který mi za směšných pět korun pomůže vyplnit díru na terasovém stolku, když vyndám slunečník. A ještě mi poslouží jako popelník,“ směje se svému úlovku Hana Kostková.

Jak ovšem dodává, kdykoliv jde naopak na trh s cílem něco konkrétního koupit, nikdy nepochodí. „Na blešák se musí chodit jen juknout. To pak budete spokojení a vyhnete se zklamání,“ upozorňuje.