„V končícím pracovním týdnu projížděly rolby tratě jak z Bedřichova, tak z Jizerky a v noci z pátku na sobotu jsme pak upravili většinu tratí Jizerské magistrály,“ uvedla Milena Jelínková, ředitelka společnosti Jizerská o.p.s., která se o běžkařské tratě stará.

Jak dále Milena Jelínková připomněla, trasy Jizerské magistrály vedou většinou po lesních cestách, někde je však na místě velká obezřetnost.

Pozor na příjezd k přehradě Bedřichov

Například takzvaná Vládní cesta z Maliníku je současně jedinou příjezdovou cestou k přehradě Bedřichov, po které musí projíždět vozidla Povodí Labe.

Proto se tato část upravuje bez stop a je vhodná pro vyznavače volného stylu. „Žádáme proto o opatrnost při průjezdu vozidel Povodí Labe. Podobně je na tom oblíbená trasa po Hrabětické louce od kapličky směrem na Královku a na Prezidentskou chatu,“ upozornila Jelínková. Louku a navazující pozemky mohou lyžaři používat jen díky podpoře soukromých majitelů.

Buďte ohleduplní k přírodě

Na místě je tedy velká ohleduplnost k okolní přírodě. Navíc se téměř všude pohybujeme v Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory,“ uzavřela Milena Jelínková.

Podle lyžařů jsou veškěré tratě již dlouhodobě velmi kvalitně upravené. „Vyrážím na běžky téměř každý víkend a lyžovat v Jizerských horách je opravdu požitek,“ pochválil upravenost Jan Horejsek z Liberce. Podle jeho zkušeností si mezi množstvím tratí vybere každý podle délky a náročnosti. „Když byly děti menší, volili jsme kratší a jednodušší tratě. Dnes už si všichni společně vybíráme podle chuti,“ dodal Jan Horejsek.

Prohlédněte si mapu běžkařských tratí