VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mysl je fajn nástroj, ale špatný pán, říká opat zenového centra Jakub Kopecký

Liberec /ROZHOVOR/ – V domě naproti autobusovému terminálu v Liberci nesídlí jen oblíbený Chicago Grill či kadeřnické salony. Pokud vyšplháte až úplně nahoru, ocitnete se v jiném světě. Dostali jste se do centra Zenové školy Kwan Um. Jejím smyslem je zpřístupnit praxi zen buddhismu každému zájemci. „Začít den meditací má své pozitivní následky,“ říká opat centra Jakub Kopecký.

16.8.2018
SDÍLEJ:

Venkovní meditace.Foto: Archiv zenového centra

Když jsme domlouvali rozhovor, v hlavičce jste měl uvedeno opat zenového centra. Můžete to přiblížit?
Moje funkce opata tkví v reprezentaci zenového centra a naší školy. Dále udržuji cíle a vizi, starám se o administrativu a starám se o hosty a dárce. Nejdůležitějším úkolem je péče o harmonické vztahy, a pokud je to nutné, také rozhodnout spory a konflikty.

Ve škole tedy je určitá hierarchie?
V naší škole využíváme hierarchii jen v nezbytně nutném rozsahu, tak, aby bylo zajištěné její kvalitní fungování. Pro nováčky je srozumitelné, když přicházejí a vědí, na koho se mohou obrátit. Když je jasné, kdo rozhoduje a kdo je odpovědný, pak vše funguje mnohem lépe. V zenových centrech se do organizace zapojují hlavně starší žáci a učitelé Dharmy.

Které jsou další stupně?
Jistý předěl v hierarchii nastává udělením tzv. inka, tedy povolení vyučovat tradičním stylem. Pokud někdo dlouho praktikuje a zvládl projít nástrahami naší praxe, je nadaný v předávání učení a také dostal doporučení od vedoucího učitele, pak může podstoupit velmi náročný proces výcviku, po kterém se stává mistrem dharmy. V tu chvíli má pověření předávat zenové učení. Posledním a nejvyšším stupněm je zenový mistr. K mistrům máme úctu, ale nejsou předmětem zbožňování. Oni jsou živým příkladem praxe a hlavně těmi, kteří ostatním pomáhají a ukazují směr. Je to veliká dřina a obětavá práce pro druhé.

V civilním životě pracujete v liberecké nemocnici. Jak jste se dostal k zenové praxi?
Přivedl mě k ní můj otec. Spolu s ním a dalšími jsme pak založili zenové centrum v Liberci. Cesta k jeho vybudování byla postupná. Od malé meditační skupinky až k oficiálnímu zenovému centru. Zen je úžasně jednoduchý ve své podstatě, to mě oslovilo. Je to cesta, která vede přímo do nás samotných. Je to o poznání, propojení se a o správném fungování v životě.

V čem vidíte největší přínos zenu?
Praxe mi pomáhá i v mé práci. Nutí mě být stále bdělý. V životě hrozí mnoho sebeklamů, které vedou k trápení a bolesti.

S jakým cílem jste zakládali zenové centrum?
Zenové centrum je především prostorem pro lidi. Člověk je tu na prvním místě. Lidé se v něm naučí praktikovat zenovou meditaci a další techniky. Je to laboratoř naší mysli, kdy se připravujeme na skutečný život venku. Svět je plný problémů a svou složitostí nás úplně pohltí. Je fajn, když se najde pár lidí, kteří se umí zastavit, rozhlédnout se a konat v klidu se zájmem o druhé. Zen nás vrací zpět k naší podstatě. Naším úkolem je toto poznání realizovat v každém okamžiku. Učíme se neopakovat stále stejné chyby a najít v sobě soucit.

Jakub Kopecký působí jako opat zenové centra.Kolik má zenové centrum členů? A co vše může návštěvník vyzkoušet?
V Liberci nás praktikuje do dvaceti lidí. V České republice to bude okolo 70. Pořádáme pravidelné úvody do meditace pro úplné laiky. Popovídáme si u čaje o zenové praxi, a pak si ji společně vyzkoušíme. Občas zveme také mistry a probíhá řeč Dharmy. To je veřejné povídání ve stylu otázky a odpovědi na téma život, zen a meditace.

Myslíte si, že je v dnešním uspěchaném světě prostor pro meditaci a jógu?
Naopak si myslím, že nás tato doba nutí k zamyšlení a pak hledáme vše přirozené. Když se odpojíte od přirozenosti, tak vás vaše tělo brzy upozorní, že děláte chybu. Mnoho lidí se s prvními psychickými nebo tělesnými problémy zeptá PROČ? Dnes už se toho o spojení těla a mysli ví hodně. Lidé trpí a přesně v ten okamžik hledají cestu ven. Někteří pak hledají i uspokojení svých psychospirituálních potřeb. Chtějí odpovědi na základní lidské otázky. Vyzkouší několik duchovních přístupů a některým sedne naše zenové učení. Zůstanou a praktikují. Když vydrží a nevzdají to, nakonec objeví odpovědi na své otázky.

Pokud se rozhodnu vydat cestou meditací, proč bych si měl zrovna vybrat zenové centrum?
Kouzlo naší praxe tkví v tom, že člověk přichází o vše. Pak se dveře otevřou. Mluvím hlavně o vnitřních touhách a iluzích. Máme silné představy o světě, a tak nevidíme jeho skutečnou podobu.

Proč je důležité, aby člověk na chvíli vypnul a zklidnil se?
Nejsme stroje. Mysl je fajn nástroj, ale špatný pán. Objevuje se v ní mnoho forem, které slepě následujeme. Lidi, kteří umí vypnout a načerpat sílu, jsou pak mnohem úspěšnější a užitečnější. Když jste v klidu, můžete získat nepatrný odstup od své mysli a emocí. To lze využít téměř v každé situaci. Plodíte méně konfliktů a jednáte moudře.

Meditace začínají poměrně brzy ráno, v 5:55. Proč tak brzo?
V klášterech začínají i ve dvě ráno. Mnoho z nás pracuje od 7, a tak se ráno scházíme ke krátké meditaci. Začít den takto má své následky. Samozřejmě pozitivní.

Ruku v ruce s tímto životním stylem jde zdravá výživa. Věnujete se i projektu Green Ways. Co si mám pod tím představit?
S projektem jsem se setkal v době hledání zdravé stravy. Chtěl jsem se očistit od toxinů, které ve mně zanechalo 10 let kouření. Kouřil jsem málo, ale za to rád. Nebylo to jednoduché oprostit se. Vyřešila to až předčasná smrt mého táty, dříve vášnivého kuřáka. Nechtěl jsem jít jeho cestou. Dnes je to 5 let a jsem zdravý a šťastný. Zelené potraviny jsou tím nejkomplexnějším a nejdostupnějším darem přírody. Každodenní užívání vede k pročištění a dosycení našeho těla. Vyzkoušel jsem hodně, ale tohle je živá bomba.

Mluvíte z vlastní zkušenosti?
Víte, já v nemocnici vidím každý den zástupy nemocných lidí. Jsou to i mladí lidé s rakovinou. Každý, kdo trochu rozumí stravě, vám potvrdí, že pomocí její změny můžete vyřešit většinu svých nemocí. Zelené potraviny mě o tom přesvědčily již dávno. Pomohly mně i mému okolí.

Jak spolu souvisí správná strava a přirozené uzdravení?
Ta souvislost je jasná. Část problémů si neseme geneticky, i ty můžeme do jisté míry ovlivnit zdravým životním stylem. Pak jsou to vnější vlivy a tam strava hraje roli něco mezi 60 – 70 %. A nakonec nezapomeňme na naše psychické zdraví. To má na tělesné zdraví velký vliv. Zkrátka to minimální, co můžeme snadno ovlivnit, je strava. Jezme vyváženě a zdravě, ušetříme si spoustu problémů.

Setkal jste se s tím, že si někteří lidé mysleli, že se jedná o sektu či vymývání mozku?
To je dobrá otázka. Tak, jak se naše společnost radikalizuje, přibývá útoků na vše neznámé a cizí. Kdyby lidé znali podstatu naší praxe, nikdy by takto neuvažovali. Jádrem je soucit, práce na sobě a pomoc druhým. To nejsou atributy, které by někoho urazili. To, co dělá zle, jsou předsudky, nesprávné informace a netolerance jiného přístupu k životu. V očích společnosti určitě splňujeme podmínky pro označení „sekta“, ale tím to končí. Zklamu vás, žádné vymývání mozků se nekoná. To probíhá jinde, zapněte si některá média a pochopíte.

Jak nahlížíte na současný stav společnosti?
Já osobně mám obavy, kam se společnost ubírá. Vidím to na návštěvnících nemocnice a pacientech. Stoupá počet verbálních i fyzických napadení zdravotníků. Dnes si lidé víc dovolí a slušné vychování je dávno zapomenuto. Neplatí to paušálně na všechny, ale ten trend opravdu sílí.

Autor: Jiří Louda

16.8.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 120 Kč Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti BRIGÁDNÍK/CE V KVALITĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pro naše oddělení kvality hledáme studenty VŠ, kteří mají zájem v rámci svého studia získat praxi a nastartovat svou kariéru v automobilovém odvětví., Hledáme studenta VŠ na inventuru, možnost pracovat až 100 h. měsíčně. Nutná znalost MS Office., Zašlete nám svůj životopis, v případě že pro Vás nalezneme uplatnění, budeme Vás kontaktovat. V opačném případě si ho ponecháme v naší databázi pro budoucí možnost kontaktu. V případě zájmu, uveďte, kdy budete moci docházet do firmy.. Pracoviště: Denso manufacturing czech s.r.o., Heyrovského, č.p. 476, 463 12 Liberec 25. Informace: Lucie Šaffková, +420 774 570 911. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 19 000 Kč Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: komunikace s lidmi, spolehlivost, kladný vztah k čaji a kávě, zkušenost v prodeji, zaslat životopis e-mailem nebo se hlásit osobně v OC Nisa. Pracoviště: Roček čaj & káva, spol. s r.o.-002, České mládeže, č.p. 456, 463 12 Liberec 25. Informace: Dominik Roček, +420 739 139 282. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 100 Kč Stavební a provozní elektrikáři ELEKTRIKÁŘ - SILNOPROUD. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vhodné i pro absolventy, práce v průmyslových objektech v Liberci a v Jablonci nad Nisou, vyučení v oboru silnoproud, vyhl. 50/78 Sb., práce i ve výškách (lešení, zdvihací plošina), základní obsluha PC, možnost práce i o víkendech, fyzická zdatnost, hlásit se telefonicky. Pracoviště: Eltemo s.r.o., Konopná, č.p. 638, 460 14 Liberec 14. Informace: Jiří Šrajbr, +420 602 434 108. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 30 000 Kč Řidiči tahačů ŘIDIČ TAHAČE S NÁVĚSEM. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: ŘP sk.C + E., Mezinárodní doprava., 90% víkendů doma., Plat, včetně diet cca 35000,- Kč., Hlásit se předem telefonicky.. Pracoviště: Damkar cz s.r.o.-001, České mládeže, č.p. 1096, 460 06 Liberec 6. Informace: Karel Buryánek, +420 777 845 377.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Utkání 20. kola Tipsport extraligy ledního hokeje se odehrálo 18. listopadu v liberecké Home Credit areně. Utkaly se celky Bílí Tygři Liberec a HC Energie Karlovy Vary. Na snímku zleva Tomáš Filippi a Marek Zachar.
6

Liberec doma opět naplno bodoval. Vary porazil 4:1 a upevnil si první místo

Ilustrační foto.

Proč je negativní myšlení důležité

FOTO: V Heřmanicích se opět soutěžilo o nejlepší bramborový salát

Heřmanice - Více než třicet talířů čekalo v Kulturním domě v Heřmanicích na účastníky klání o nejlepší bramborový salát.

FOTO, VIDEO: Sbohem, tramvaje! Lidé z domova i ciziny se loučili s vozy T2R

Liberec - Pro libereckého řidiče tramvají Pertla Hertla nebyla pracovní směna v sobotu 17. listopadu jen tak ledajakou. Pan Hertl, který řídí tramvaje už od roku 1979, byl totiž v sobotu řidičem posledního tramvajového spoje vedeného československými vozy typu T2R v pravidelném provozu na světě.

FOTO: Lidé v Liberci zavzpomínali na 17. listopad

Liberec - Vzpomínkové shromáždění se konalo 17. listopadu u Památníku obětem komunismu v Liberci u příležitosti výročí sametové revoluce v roce 1989.

Tisíceré ne Babišovi a jízda nejdelším železničním tunelem: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. listopadu 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT