VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mysl je fajn nástroj, ale špatný pán, říká opat zenového centra Jakub Kopecký

Liberec /ROZHOVOR/ – V domě naproti autobusovému terminálu v Liberci nesídlí jen oblíbený Chicago Grill či kadeřnické salony. Pokud vyšplháte až úplně nahoru, ocitnete se v jiném světě. Dostali jste se do centra Zenové školy Kwan Um. Jejím smyslem je zpřístupnit praxi zen buddhismu každému zájemci. „Začít den meditací má své pozitivní následky,“ říká opat centra Jakub Kopecký.

16.8.2018
SDÍLEJ:

Venkovní meditace.Foto: Archiv zenového centra

Když jsme domlouvali rozhovor, v hlavičce jste měl uvedeno opat zenového centra. Můžete to přiblížit?
Moje funkce opata tkví v reprezentaci zenového centra a naší školy. Dále udržuji cíle a vizi, starám se o administrativu a starám se o hosty a dárce. Nejdůležitějším úkolem je péče o harmonické vztahy, a pokud je to nutné, také rozhodnout spory a konflikty.

Ve škole tedy je určitá hierarchie?
V naší škole využíváme hierarchii jen v nezbytně nutném rozsahu, tak, aby bylo zajištěné její kvalitní fungování. Pro nováčky je srozumitelné, když přicházejí a vědí, na koho se mohou obrátit. Když je jasné, kdo rozhoduje a kdo je odpovědný, pak vše funguje mnohem lépe. V zenových centrech se do organizace zapojují hlavně starší žáci a učitelé Dharmy.

Které jsou další stupně?
Jistý předěl v hierarchii nastává udělením tzv. inka, tedy povolení vyučovat tradičním stylem. Pokud někdo dlouho praktikuje a zvládl projít nástrahami naší praxe, je nadaný v předávání učení a také dostal doporučení od vedoucího učitele, pak může podstoupit velmi náročný proces výcviku, po kterém se stává mistrem dharmy. V tu chvíli má pověření předávat zenové učení. Posledním a nejvyšším stupněm je zenový mistr. K mistrům máme úctu, ale nejsou předmětem zbožňování. Oni jsou živým příkladem praxe a hlavně těmi, kteří ostatním pomáhají a ukazují směr. Je to veliká dřina a obětavá práce pro druhé.

V civilním životě pracujete v liberecké nemocnici. Jak jste se dostal k zenové praxi?
Přivedl mě k ní můj otec. Spolu s ním a dalšími jsme pak založili zenové centrum v Liberci. Cesta k jeho vybudování byla postupná. Od malé meditační skupinky až k oficiálnímu zenovému centru. Zen je úžasně jednoduchý ve své podstatě, to mě oslovilo. Je to cesta, která vede přímo do nás samotných. Je to o poznání, propojení se a o správném fungování v životě.

V čem vidíte největší přínos zenu?
Praxe mi pomáhá i v mé práci. Nutí mě být stále bdělý. V životě hrozí mnoho sebeklamů, které vedou k trápení a bolesti.

S jakým cílem jste zakládali zenové centrum?
Zenové centrum je především prostorem pro lidi. Člověk je tu na prvním místě. Lidé se v něm naučí praktikovat zenovou meditaci a další techniky. Je to laboratoř naší mysli, kdy se připravujeme na skutečný život venku. Svět je plný problémů a svou složitostí nás úplně pohltí. Je fajn, když se najde pár lidí, kteří se umí zastavit, rozhlédnout se a konat v klidu se zájmem o druhé. Zen nás vrací zpět k naší podstatě. Naším úkolem je toto poznání realizovat v každém okamžiku. Učíme se neopakovat stále stejné chyby a najít v sobě soucit.

Jakub Kopecký působí jako opat zenové centra.Kolik má zenové centrum členů? A co vše může návštěvník vyzkoušet?
V Liberci nás praktikuje do dvaceti lidí. V České republice to bude okolo 70. Pořádáme pravidelné úvody do meditace pro úplné laiky. Popovídáme si u čaje o zenové praxi, a pak si ji společně vyzkoušíme. Občas zveme také mistry a probíhá řeč Dharmy. To je veřejné povídání ve stylu otázky a odpovědi na téma život, zen a meditace.

Myslíte si, že je v dnešním uspěchaném světě prostor pro meditaci a jógu?
Naopak si myslím, že nás tato doba nutí k zamyšlení a pak hledáme vše přirozené. Když se odpojíte od přirozenosti, tak vás vaše tělo brzy upozorní, že děláte chybu. Mnoho lidí se s prvními psychickými nebo tělesnými problémy zeptá PROČ? Dnes už se toho o spojení těla a mysli ví hodně. Lidé trpí a přesně v ten okamžik hledají cestu ven. Někteří pak hledají i uspokojení svých psychospirituálních potřeb. Chtějí odpovědi na základní lidské otázky. Vyzkouší několik duchovních přístupů a některým sedne naše zenové učení. Zůstanou a praktikují. Když vydrží a nevzdají to, nakonec objeví odpovědi na své otázky.

Pokud se rozhodnu vydat cestou meditací, proč bych si měl zrovna vybrat zenové centrum?
Kouzlo naší praxe tkví v tom, že člověk přichází o vše. Pak se dveře otevřou. Mluvím hlavně o vnitřních touhách a iluzích. Máme silné představy o světě, a tak nevidíme jeho skutečnou podobu.

Proč je důležité, aby člověk na chvíli vypnul a zklidnil se?
Nejsme stroje. Mysl je fajn nástroj, ale špatný pán. Objevuje se v ní mnoho forem, které slepě následujeme. Lidi, kteří umí vypnout a načerpat sílu, jsou pak mnohem úspěšnější a užitečnější. Když jste v klidu, můžete získat nepatrný odstup od své mysli a emocí. To lze využít téměř v každé situaci. Plodíte méně konfliktů a jednáte moudře.

Meditace začínají poměrně brzy ráno, v 5:55. Proč tak brzo?
V klášterech začínají i ve dvě ráno. Mnoho z nás pracuje od 7, a tak se ráno scházíme ke krátké meditaci. Začít den takto má své následky. Samozřejmě pozitivní.

Ruku v ruce s tímto životním stylem jde zdravá výživa. Věnujete se i projektu Green Ways. Co si mám pod tím představit?
S projektem jsem se setkal v době hledání zdravé stravy. Chtěl jsem se očistit od toxinů, které ve mně zanechalo 10 let kouření. Kouřil jsem málo, ale za to rád. Nebylo to jednoduché oprostit se. Vyřešila to až předčasná smrt mého táty, dříve vášnivého kuřáka. Nechtěl jsem jít jeho cestou. Dnes je to 5 let a jsem zdravý a šťastný. Zelené potraviny jsou tím nejkomplexnějším a nejdostupnějším darem přírody. Každodenní užívání vede k pročištění a dosycení našeho těla. Vyzkoušel jsem hodně, ale tohle je živá bomba.

Mluvíte z vlastní zkušenosti?
Víte, já v nemocnici vidím každý den zástupy nemocných lidí. Jsou to i mladí lidé s rakovinou. Každý, kdo trochu rozumí stravě, vám potvrdí, že pomocí její změny můžete vyřešit většinu svých nemocí. Zelené potraviny mě o tom přesvědčily již dávno. Pomohly mně i mému okolí.

Jak spolu souvisí správná strava a přirozené uzdravení?
Ta souvislost je jasná. Část problémů si neseme geneticky, i ty můžeme do jisté míry ovlivnit zdravým životním stylem. Pak jsou to vnější vlivy a tam strava hraje roli něco mezi 60 – 70 %. A nakonec nezapomeňme na naše psychické zdraví. To má na tělesné zdraví velký vliv. Zkrátka to minimální, co můžeme snadno ovlivnit, je strava. Jezme vyváženě a zdravě, ušetříme si spoustu problémů.

Setkal jste se s tím, že si někteří lidé mysleli, že se jedná o sektu či vymývání mozku?
To je dobrá otázka. Tak, jak se naše společnost radikalizuje, přibývá útoků na vše neznámé a cizí. Kdyby lidé znali podstatu naší praxe, nikdy by takto neuvažovali. Jádrem je soucit, práce na sobě a pomoc druhým. To nejsou atributy, které by někoho urazili. To, co dělá zle, jsou předsudky, nesprávné informace a netolerance jiného přístupu k životu. V očích společnosti určitě splňujeme podmínky pro označení „sekta“, ale tím to končí. Zklamu vás, žádné vymývání mozků se nekoná. To probíhá jinde, zapněte si některá média a pochopíte.

Jak nahlížíte na současný stav společnosti?
Já osobně mám obavy, kam se společnost ubírá. Vidím to na návštěvnících nemocnice a pacientech. Stoupá počet verbálních i fyzických napadení zdravotníků. Dnes si lidé víc dovolí a slušné vychování je dávno zapomenuto. Neplatí to paušálně na všechny, ale ten trend opravdu sílí.

Autor: Jiří Louda

16.8.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 500 Kč Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů MONTÁŽNÍ DĚLNÍK/CE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Práce na 3 měsíce, Práce převážně ve stoje, Hlásit se e-mailem nebo osobně na adrese sídla firmy ul. 1. máje 97/25, Liberec. Pracoviště: Sorbanna, s.r.o.-005 grupo antolin bohemia, a.s., Svárovská, č.p. 696, 463 03 Stráž nad Nisou. Informace: Nataliia Danylych, +420 606 607 688. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 30 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyučení v oboru, praxe výhodou, není podmínkou., Nabízíme: možnost ubytování, využití lázní Chrastava, Hlásit se e-mailem nebo telefonicky od 8.00 do 14.00 hod.. Pracoviště: Ttg servis s.r.o.-002, Bílokostelecká, č.p. 128, 463 31 Chrastava. Informace: Lenka Fryková, +420 777 766 819. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 27 000 Kč Svářeči SVÁŘEČ/POTRUBÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - svářeč plamenem, el. obloukem, potrubář (nebo zámečník) - práce v terénu - plyn, - praxe vítána, - nástup možný ihned, - pracovní doba: jednosměnný provoz 7-15,30 h.. Pracoviště: Progres liberec s.r.o.-001, Vilová, č.p. 350, 460 10 Liberec 10. Informace: Pavla Kmetyová, +420 725 503 587. Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 16 000 Kč Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Praxe vítána, vyučení v oboru není podmínkou, spolehlivost, nekuřácké pracoviště, práce na plný úvazek nebo možnost i úpravy pracovní doby na zkrácený úvazek, plat + osobní ohodnocení a 13. plat, hlásit se předem telefonicky.. Pracoviště: Školní jídelna gastron - zuzana vaníčková s.r.o.-001, Ještědská, č.p. 354, 460 08 Liberec 8. Informace: Dana Halaburková, +420 482 770 792.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 19.–21. září 2018

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Pouť na náměstí dr. Edvarda Beneše se rozjela.
17

FOTO: To bude trhák! Natáčení velkofilmu začalo

FOTO: Liberec se konečně trefil a hned z toho byla výhra v Chomutově

Chomutov – To to trvalo. Liberečtí hokejisté se až ve třetím utkání nové sezony poprvé trefili do černého - a hned z toho byly první tři body. Bílí Tygři ovládli v pátek malé derby, když zvítězili 3:1 v Chomutově. Pomohly jim přesilovky, v nich vsítili všechny góly. Naopak domácí Piráti na body stále čekají.

V Turnově otevřou fotbalové hřiště

Turnov - Turnovský fotbalový klub se dočká nového hřiště s umělým povrchem. Slavnostní zahájení se koná příští týden ve čtvrtek.

Město a kraj plánují, že by frýdlantskou nemocnici koupila ta liberecká

Frýdlant – Změní se vlastník frýdlantské nemocnice? Usiluje o to město spolu s Libereckým krajem. Dlouholeté vyjednávání s nynějším majitelem, soukromou společností EUC, teď přineslo první konkrétnější výsledky. Na stole je memorandum, které cestu k prodeji nemocnice otevírá.

FOTO: Nejstarší liberecký gympl uspořádal první ze série výročních akcí

Liberec – Už za rok tomu bude sto let, co se ministerstvo školství rozhodlo v Liberci otevřít České státní reformní reálné gymnázium, dnešní Gymnázium F. X. Šaldy. Vedení školy však nečeká na výroční den a slaví už nyní. A také vybírá peníze, třeba i sběrem papíru.„Celý tento školní rok můžeme věnovat připomínkám toho, že jsme nejstarší gymnázium v Liberci,“ řekl organizátor oslav a pedagog Pavel Taibr.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT