Tak hodnotí lidé nápad libereckého Boveraclubu na zřízení muzea tramvají v areálu bývalých LVT. Projekt teď prošel sítem IPRM a pokud vše půjde dobře a podaří se zajistit peníze, na podzim odstartuje jeho budování.

Projekt má ale i odpůrce. Ti tvrdí, že jde o zbytečnou věc, kterou Liberec v době utahování opasků nepotřebuje. „K čemu muzeum tramvají. Může být smysluplnější využití areálu. Třeba tam postavit nové byty nebo udělat park,“ hřímají odpůrci.

Tvůrci projektu ale zdůrazňují, že muzeum nebude jen místem, kde vystaví exponáty. „Muzeum není jen expozice tramvají, nabídne mnohem víc. Například možnosti společenského a kulturního vyžití. Zázemí pro dětský kroužek Dopraváček, který je dnes už tak naplněný, že z nedostatku místa nemůžeme přijímat další zájemce. O spolupráci s námi mají zájem i školy,“ popisuje jeden z autorů námětu Jiří Němeček z Boveraclubu. Jako originální učebnu by například tramvajové muzeum chtěli používat studenti a učitelé ze sousední průmyslové školy.

„Bylo by to ideální místo pro praktické vyučování. Nápad je skvělý a o to lepší je, že má být v sousedství naší školy,“ potvrzuje ředitel liberecké průmyslové školy Jiří Šorm. Projekt podporuje i Technická univerzita v Liberci, kde by studenti technických oborů také ojedinělé možnosti vidět vše na vlastní oči využili.
Podporu má muzeum i u dalších institucí. „S Boveraclubem již spolupracujeme a tramvajové muzeum podle mého nabízí výborné využití prostoru výstaviště. Je škoda, že to někteří lidé negují. Například u nás chybí zázemí pro pořádání větších kulturních akcí i exteriérových pořadů. Tuto možnost by nám zrenovovaný areál LVT i muzeum nabídlo,“ říká Jiří Křížek, ředitel Severočeského muzea v Liberci. Podle něj je navíc naprosto ideální také propojení – Severočeské muzeum, Oblastní galerie Liberec (v okamžiku, kdy bude v bývalých lázních) a muzeum tramvají. „Celá tato část Liberce by sloužila jako jeden kulturní prostor,“ dodává Křížek.