Roztříštěnost objektů po celém kraji a podmínky v jednotlivých úložných prostorách nejsou ideální. Proto se už před časem rozhodlo, že v Českém Dubu vznikne nový depozitář muzea, který by měl nabídnout moderní a klimatizované prostředí.

„Přesunout by se tam měly statisíce předmětů v majetku Severočeského muzea. Nejvíce přírůstků má archeologie. Nálezy musíme totiž ze zákona archivovat,“ přiblížil ředitel muzea Jiří Křížek.

Ilustrační foto
Ohniska covidu na školách: V Libereckém kraji virus uzavřel 165 tříd

Příprava budování depozitáře je v plném proudu. Stavět se začne v závislosti na tom, kdy se podaří kraji jako zřizovateli muzea sehnat peníze. Projektová dokumentace vyjde na 10 milionů korun, samotná stavba na 200 milionů. Liberecký kraj chce na stavbu depozitáře využít i evropské dotace. Měl by vzniknout na bývalých pozemcích společnosti Silnice LK na okraji Českého Dubu. Je plánován jako pasivní, nízkoenergetický objekt vybavený nejmodernější technikou, která pro skladování muzejních sbírek zajistí a udrží optimální podmínky. Budova pojme až stovky tisíc předmětů, na jejichž uložení jsou potřeba tisíce metrů čtverečních.

Vizualizace budoucí podoby Centrálního depozitáře Severočeského muzea v Liberci, který vznikne na okraji Českého Dubu.Vizualizace budoucí podoby Centrálního depozitáře Severočeského muzea v Liberci, který vznikne na okraji Českého Dubu.Zdroj: Adam Rujbr Architects

Hotový je i architektonický návrh. Jeho autorem je kancelář Adam Rujbr Architects. „Jsem rád, že jsme se s krajem shodli na tom, že depozitář bude energeticky nízkonákladový objekt. V současné době diskutujeme o tom, jak bude vypadat provoz v novém depozitáři. Objíždíme podobné stavby v celé republice a inspirujeme se u nich,“ dodal ředitel muzea Křížek.

Specifikem přípravné fáze stavby depozitáře je to, že projektová dokumentace bude zpracována digitální pracovní metodou používanou ve stavebním průmyslu, takzvaným BIM, což znamená building information modeling – informační model budovy. „Prostřednictvím metody BIM vznikne jakési digitální dvojče stavby. Smyslem je již během přípravy projektu eliminovat množství případných chyb a nedostatků. Projektová dokumentace je tak díky tomu přesnější,“ vysvětlil krajský radní Zbyněk Miklík. Dodal, že i když už tato metoda v regionu byla některými subjekty použita, pro samotný Liberecký kraj jde o pilotní projekt.

„Od roku 2022 má být použití BIM pro nadlimitní veřejné zakázky na stavební práce financované z veřejných rozpočtů povinné. Chceme proto být na dobu, kdy se projekt depozitáře uskuteční, připraveni,“ upřesnil Miklík. „Využití metody BIM umožní lépe a transparentně kontrolovat samotný průběh stavby a minimalizovat dodatečné náklady. Ve výsledku jde o úsporu veřejných peněz,“ doplnil Miklík s tím, že vybraná společnost předá „prováděcí“ informační model ke konci roku 2023. Pak se teprve začne stavět.