Starověkou a středověkou trasu vedoucí z východní Asie přes střední Asii až do Středomoří přiblíží už za několik dní v Muzeu Českého ráje v Turnově nová výstava nazvaná příznačně „V srdci Hedvábné stezky…". Nepůjde o výstavu jen tak ledajakou. K vidění totiž budou opravdu nevšední věci. Ostatně většina jich pochází z Národního muzea Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur v Praze.

Běžné i luxusní věci národů střední Asie

Výstava, která začne 12. června, bude mít mnoho tváří a témat. „Mezi ty, které jistě návštěvníky zaujmou, budou patři předměty denní potřeby, ale i luxusní artefakty národů střední Asie. Pro příklad uvedu třeba nevšední výšivky, modlitební koberečky nebo šperky kočovných Turkmenů," říká Jan Prostředník z turnovského muzea. Podle něj zaujme i originální kočovnická jurta, která bude postavena přímo v prostorách galerie.

Ti, kteří budou chtít historii věnovat více času, si mohou prozkoumat i další lahůdky výstavy. „Třeba část věnovanou archeologovi Lumíru Jislovi, který vedl v roce 1958 expedici do Mongolska. Tehdy tam zkoumal pohřební památník prince ze sedmého až osmého století našeho letopočtu," říká Prostředník. A zajímavých výzkumů bude více. Představen bude třeba i archeologický výzkum významné lokality ze Stezky v Afghánistánu. „Jde o měděný důl s přilehlým hornickým městem a budhistickými kláštery s dobou největšího rozkvětu mezi třetím až devátým stoletím. Lokalita leží v provincii Logar a je zkoumána mimo jiné i Čechy už pátým rokem," říká muzejník.

Vernisáž výstavy ve čtvrtek 12. června plynule přejde v Muzejní noc, která na výstavu tématicky naváže. Kromě komentované prohlídky se tak mohou návštěvníci těšit i na orientální tance a zpěv, ochutnávky kávy se špetkou kardamonu nebo mongolský slaný čaj.

AKTUÁLNÍ VÝSTAVY V MUZEU

DEKORAČNÍ KAMENY už jen do neděle 1. 6.

Výstava představuje skutečné unikáty. Hornina, skála nebo kámen jsou symbolem pevnosti a trvanlivosti. Kromě toho mohou poskytovat silný estetický zážitek. Proto zvláštní kategorii představují dekorační kameny, které se také někdy nazývají jako ozdobné.

JOSEF RAKONCAJ, HIMALÁJSKÁ ODYSEA do 8. 6.

Cesta za fotografií do výšek kolem osmi tisíc metrů. Nevšední pohled na hory očima předního československého himálajského horolezce a turnovského patriota Josefa Rakoncaje.

ZDEŇKA KUČEROVÁ ZAHRADA, VÝSTAVA OBRAZŮ do 12. 6.

Výstava je k vidění v Kavárně Muzeum.