CHYBĚJÍCÍ MADLA

„Ptáte se mě každý rok," směje se řidič, když mu položím otázku, v čem je řízení starých autobusů jiné. „Je to samozřejmě trochu těžší, ale dá se to zvládnout," vypráví, ale na delší povídání už není čas. Průvodčí nás zahání do vozu. Hned po vyjetí zjišťují první stojící cestující, v čem jsou dnešní dopravní prostředky pohodlnější – na jedné straně autobusu totiž chybí madla. Za neustálého chichotání se tak všichni naklánějí na tu či onu stranu a mezi nimi se proplétá průvodčí, jinak herečka Anna Kulová.

Muzejní noc 2016.

Jak upozorňuje průvodčí, 
jedna z dnešních motorových krasavic, která pendluje mezi Jabloncem a Libercem, si dokonce zahrála v oblíbeném dobovém seriálu Vyprávěj.
Jízda je sice zážitek, ale jsme rádi, že vystupujeme už na první zastávce. Automuzeum ve Vratislavicích nabízí pestrou směsici dopravních prostředků od traktorů přes formuli až po škodovky. „Tuhle jsem ještě řídil," vzpomíná nostalgicky jeden z pamětníků nad zachovalou „stodvacítkou". Zpátky už nás veze moderní autobus. „Omlouváme se, historický autobus si bohužel vyžádal opravu. Ale můžu vás ubezpečit, že jste jediní, kdo měl dneska smůlu," hlásí průvodčí 
s nadsázkou.

MEZI GALERIÍ A MUZEEM

V Liberci se ocitáme přímo uprostřed mumraje. Davy lidí se míjejí mezi muzeem, kde se tvoří fronta na věž, 
a Oblastní galerií (OGL). „Program máme zaměřený na naši hlavní činnost, kterou jsou výstavy, takže jsme připravili tři komentované prohlídky. Ale Muzejní noc je samozřejmě také o dětech, které se mohou zabavit na dílničkách nebo na divadelním představení," vypočítává ředitel OGL Jan Randáček. Loni v liberecké galerii proběhlo národní zahájení Muzejní noci, takže byla návštěvnost podle ředitele ze začátku vyšší. Když však po vyrobení korálkového náramku a prohlídce expozic opouštíme galerii, vypadá to, že víc lidí už se sem ani nevejde.

Muzejní noc 2016.

VÝBUCHY NA SCHODECH

Davy se stahují i k venkovním akcím. iQlandie si připravila pro nejmenší návštěvníky dílničky a její program vyvrcholil ukázkou výbuchů na schodech muzea. „Pokusy byly nejlepší. Tatínek neuměl složit hlavolam," vypráví šestiletá Sofie, která byla při této příležitosti poprvé v muzeu, kam návštěvníky hlasitě láká flašinetář.

HURÁ NA VĚŽ

Uvnitř je veselo. Před živým i poněkud strnulým publikem, tvořeným figurínami 
z výstavy módních kreací studentů zdejší univerzity Bakalaureáty, hraje swingová kapela. Na zpáteční cestě z muzea už se tak tak protlačíme k východu. Do Muzejní noci se zapojilo i Technické muzeum. Před ním sice předvádí svůj um skláři, vevnitř ale návštěvníci obdivují expozici historických aut i motorek. „Příští rok jdeme zase. Letos se nám podařilo vystát 
i frontu na věž. Podvečerní Liberec a vyhlídka na osvětlenou Oblastní galerii byl nádherný," svěřuje se při odchodu jedna z návštěvnic, slečna Denisa z Liberce.

PŘES ŠEST TISÍC návštěvníků, pendlujících historickými autobusy mezi Libercem a Jabloncem, přilákala letošní Muzejní noc. Své brány otevřely bezplatně zájemcům Oblastní galerie Liberec, Severočeské muzeum, Technické muzeum Liberec, Automuzeum ve Vratislavicích nebo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci. Pro návštěvníky byla připravena řada doprovodných programů. Přístupné byly také prostory pro veřejnost běžně zavřené. Muzejní noc, která má do muzeí či galerií přilákat i návštěvníky, kteří jinak tyto instituce nevyhledávají, se v České republice konala po dvanácté.