Například Severočeské muzeum v Liberci o sobě začalo dávat vědět vydáváním Čtvrtletníku, který je zdarma k dostání v některých informačních centrech. Teď vychází jeho druhé číslo.

„Nová koncepce muzea zahrnuje i další podstatné změny a doprovodné akce, jako byl například Kočárkový veterán, představení Naivního divadla či Liberecký flašinetář. Muzeum se stává pro návštěvníka uživatelsky příjemným prostorem,“ říká Ivan Rous z muzea. A na návštěvnosti je to znát.

Muzeum: Delší doba, nižší vstupné

Po mnoha letech se liberecké muzeum přizpůsobilo veřejnosti i změnou otevírací doby. „Každou středu je otevřeno až do 18:00 hodin,“ upozorňuje Rous a zdůrazňuje i další novinku. „Upravili jsme nově vstupné na jednotlivé akce,“ říká. Za vstup na výstavy prezentované pouze v jednom sále teď lidé zaplatí pouhých 30 korun, zatímco dosud dali 50 jako za prohlídku celého muzea.

Mírný odliv návštěvníků za období od ledna do srpna naopak zaznamenalo Muzeum Českého ráje v Turnově. Podle ředitelky Vladimíry Jakouběové nebyl propad způsoben nezájmem, ale několikatýdenním uzavřením objektu kvůli rekonstrukci vstupních prostor. „Dalšími úpravami bychom měli postupně docílit moderního návštěvnického centra s veřejně přístupným internetem a prostorem pro oddech nebo napsání pohledu,” vysvětluje Marcela Beranová z propagačního oddělení muzea, které nedávno rozšířilo už tak bohatou nabídku o nové expozice v Kamenářském domě.

Jako dobrý tah na zvýšení návštěvnosti se ukázalo také zavedení volných dnů. Dobrou zkušenost s tím má například Vlastivědné muzeum v České Lípě.

„Místní návštěvníci začali preferovat dny, kdy máme vstup do všech expozic a výstav volný. Například každou první středu v měsíci. Volný vstup je také na pravidelné ekoporadny,“ popsal ředitel muzea Zdeněk Vitáček.

Lidé podle něj mají velký zájem také o jednorázové akce, na něž je nižší vstupné. Například Muzejní noc či Dny evropského dědictví. A překvapivě prý také začal růst zájem škol o výuku v muzejních expozicích.

Stranou zájmu nezůstávají ani tématické akce, jakými jsou nejrůznější trhy a připomínka starých řemesel či zvyklostí. Obnova masopustu nebo adventu.

Galerie vsadila na Evropskou unii

Na návštěvnost si letos nestěžuje ani liberecká galerie. A jak tvrdí její ředitel Jan Randáček, nejen díky mimořádně úspěšné výstavě o Sialu, Markusi Lüpertzovi a Lubomíru Typltovi.

„Díky projektu, který spolufinancuje Evropská unie, můžeme věnovat více peněz na reklamu a propagaci. Na plné obrátky jedou i doprovodné programy pro školy,” vypočítal ředitel Oblastní galerie v Liberci Jan Randáček.

Za úspěšné označil akce, kterými jde galerie naproti co nejširší veřejnosti. Například komentovanými prohlídkami, kdy si lidé mohou novou výstavu prohlédnout se zasvěceným výkladem odborníka. „Nyní, k polovině října, máme už víc návštěvníků než za loňský rok. Předpokládám, že 10 000. návštěvník přijde ještě v říjnu,” prozradil Randáček.

Na obyčejnou a příjemnou kavárnu, která je dnes už běžnou součástí většiny muzeí v zahraničí, však zatím u nás neláká nikdo. Bohužel.