„Když se mi dostaly do rukou, roztřásly se mi ruce,“ popsal chvíle nálezu archeolog Muzea Českého ráje Jan Prostředník. Nálezce, který poklad do muzea přinesl, objevil středověké mince nedaleko Vysokého nad Jizerou. Podle odborníků ležely v zemi přibližně od roku 1330.

To, že se našly právě tam, nebyla podle archeologa žádná náhoda. „V těchto místech totiž vedla důležitá obchodní stezka z Prahy do Slezska, kde měl Jan Lucemburský své záměry, a kopírovala cestu, která sloužila už v pravěku. Vedla přes vrcholy Krkonoš přes Dvoračky kolem pramenů Labe,“ upřesnil Prostředník.

Cesty v té době ovšem nebyly nijak bezpečné, v okolí se pohybovalo množství lapků, a tak si kupci, zámožní šlechtici a dvořané ukrývali část peněz v nádobách pod zem, kde si je později mohli při další cestě vyzvednout. „Šlo v podstatě o takové podzemní banky, protože ty skutečné tehdy ještě neexistovaly,“ přiblížil archeolog.

Mince a zlomky keramiky se nacházely ve svahu asi 30 centimetrů pod povrchem. Archeologové pak při podrobném průzkumu objevili na místě jamku vydlabanou ve skalním podloží. „Mince původní majitel uschoval do keramické nádoby a zasypal je zeminou. Její zlomky z hrdla a výduti jsme nalezli nedaleko spolu s další mincí,“ popsal archeolog.

Mince jsou v překvapivě vynikajícím stavu, některé neztratily dokonce ani typický lesk. Teď už je mají v rukou konzervátoři. Nejprve je opatrně odmočí v destilované vodě, následně si je vezmou „do parády“ restaurátoři ze Střední uměleckoprůmyslové školy a Vyšší odborné školy Turnov.

Jméno nálezce ani konkrétní místo nechce Muzeum Českého ráje ani Liberecký kraj, který je jeho zřizovatelem, zveřejňovat. „Jsme si vědomi toho, že bychom tím vyvolali nechtěný zájem hledačů pokladů,“ zdůvodnila krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová.

Poctivý nálezce ale zkrátka nepřijde. Podle zákona by měl dostat odměnu ve výši 10 procent hodnoty pokladu. Podle předběžné expertízy se může cena mincí pohybovat od čtyř do sedmi tisíc korun za kus. To by dělalo něco přes půl milionu. Liberecký kraj mu ale zřejmě vyplatí víc. „Chceme tím motivovat případné další nálezce, aby nálezy nezmizely v soukromých sbírkách u nás či v zahraničí, ale staly se památkou pro další generace,“ uvedla Vinklátová. Ani veřejnost nebude o poklad ochuzena. V Muzeu Českého ráje v Turnově ho první návštěvníci uvidí v únoru příštího roku na mimořádné výstavě.

Nález středověkých mincí není v Podkrkonoší jediný. Podle Prostředníka už v roce 1916 vyoral sedlák nedaleko Jablonce nad Jizerou poklad ještě větší ceny. „Tehdy šlo o 561 pražských grošů. Dosud jde o největší nález stříbrných mincí z doby Václava II. a Jana Lucemburského na našem území,“ doplnil archeolog.