Informaci o hospitalizovaném v nemocnici potvrdila její tisková mluvčí, Alexandra Kittnerová. „V Krajské nemocnici Liberec,a.s., konkrétně na oddělení ARO, se v těchto dnech léčí pacient s potvrzenou nákazou prasečí chřipky AH1N1. Jedná se o mladého muže a jeho stav je stabilizovaný. Více informací vám nemohu sdělit, neboť nemáme svolení jeho rodiny,“ upřesnila Kittnerová.

V této souvislosti pak poskytla i několik doporučení, jak se chovat v případě podezření na onemocnění prasečí chřipkou. „V rámci pandemického plánu má Krajská nemocnice Liberec,a.s. u pacientů s podezřením na nákazu prasečí chřipkou jednotný postup. Jako hlavní pracoviště určila ambulanci infekčního oddělení, která pracuje v nepřetržitém provozu a nachází se v budově bývalé charity, v přízemí budovy Husovy ulice,“ vysvětluje tisková mluvčí.

Každého pacienta s podezřením na výše uvedené onemocnění zde odborníci vyšetří a na základě rozhodnutí příslušného specialisty mu doporučí buď domácí nebo ústavní léčbu, a to ve speciálním režimu.

„Vedení liberecké nemocnice by rádo na tuto skutečnost upozornilo co nejširší veřejnost, neboť právě určením jediného místa k ošetřování těchto pacientů se celá řada dalších pracovišť a oddělení, respektive klientů, vyhne styku s potenciálně nakaženými a následnému onemocnění,“ upozorňuje Alexandra Kittnerová.

Kromě jiného pak tisková mluvčí liberecké nemocnice informovala i o případném uzavření nemocnice. „Co se preventivního uzavření pro návštěvy týká, v současné době nejsou k tomuto opatření epidemiologické důvody. Situace bude i nadále nepřetržitě monitorována a v případě prvních příznaků epidemie bude toto opatření přijato,“ informuje Alexandra Kittnerová.

Příznaky viru chřipky AH1N1

- teplota větší než 38 st. C trvající déle než 3 dny
- dušnost
- cyanóza
- přítomnost krve ve sputu
- bolesti na hrudi
- obnovení potíží pro předchozí úlevě

Na základě jednání s Krajskou hygienickou stanicí v Liberci bude nemocnice postupovat po vzájemné konzultaci a koordinaci, aby se vyhnuli zbytečné panice mezi občany.

Jak informovala Jana Prattingerová, krajská epidemioložka, mezi nejúčinnější a nejjednodušší obranu před chřipkovými onemocněními patří především základní hygiena, a to mytí rukou vodou a mýdlem. Zároveň je vhodné zbytečně nepřikládat ruce k obličeji, zejména pak po pobytu ve větším kolektivu nebo po vystoupení z veřejné dopravy.

„Situace v Libereckém kraji je zatím poklidná, výrazně nestoupá ani počet nemocných s respiračními chorobami. Nicméně na případnou epidemii chřipky se připravujeme a situaci neustále monitorujeme i s ohledem na vývoj v jiných krajích,“ podotkla Jana Prattingerová. Zatím se v celém kraji objevilo 11 potvrzených případů prasečí chřipky, dalších 30 cílených vyšetření skončilo s negativním výsledkem.

Jaký máte domácí recept na chřipku a nachlazení?

Dáša Balíčková
70 let, Liberec
Žádný zvláštní recept, který bych pužívala při chřipce, nemám. Pomáhá mi čaj s medem a citrónem. Mám to osvědčené.

Marie Krejčová
73 let, Liberec
Podle mě je důležité brát vitámíny a dodržovat pitný režim. Ani očkování mi nepomohlo. Navíc jsem pak dostala zánět průdušek.

Jan Günter
53 let, Liberec
Nic nepoužívám, protože na chřipku vůbec netrpím. Jediné, co bych mohl doporučit, je zdravý životní styl a výlety do přírody.

Vilém Rychtář
47 let, Liberec
Já bych osobně doporučil pořádnou slivovici. Když mě přepadne chřipka, tak si lehnu, do čaje přidávám slivovici a je mi lépe.

Jana Gilarová
52 let, Liberec
Rozhodně je důležitý zdravý pohyb. Vitamíny v přirozené podobě chrání organismus. A vyvážená strava pětkrát denně.

ČTĚTE TAKÉ: