Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Musíte zaujmout a taky lidem něco předat, říká moderátor Beneš

Liberec /SOUTĚŽ, ROZHOVOR/ - Každé všední ráno slýcháte jeho vlídný hlas z frekvence Českého rozhlasu Sever. Od půl šesté vás provází ranním blokem. Moderátor a současně šéf libereckého vysílání Tomáš Beneš.

4.10.2010
SDÍLEJ:

Tentokrát představujeme moderátora a šéfa libereckého vysílání ČRO Sever Tomáše Beneše. Jeho hlas se k vám line ze studia v Modré ulici. Před tím vysílal ČRO Sever z Lidových sadů. O historii staré budovy píše i kniha Chuťovky, o níž můžete hrát.Foto: archiv ČRO

V příjemném prostředí liberecké pobočky Českého rozhlasu Sever, nedaleko „rušičky“ na Nové Rudě, jsme si povídali o společně připravované soutěži pro posluchače stanice a čtenáře Libereckého deníku. A řeč sklouzla i k zákulisí rozhlasové práce. K tomu, co běžný posluchač nemůže vidět.

Co je největším úskalím rozhlasového vysílání?
Aby nevypadl vysílač. To je má největší „noční můra“.

Stalo se to už?
Stává se to. Je to technický výpadek. Hned se volá technikovi, který má 24 hodinovou pohotovost, a ten to hned řeší s Telekomunikacemi, aby se vysílání co nejdřív obnovilo. Naštěstí se to stane, řečeno s filmovým klasikem „maximálně jednou do roka…“ Ale k vyděšení to stačí.

Odkud vysíláte? Z Ještědu, když se ranní blok podle něj jmenuje?
Dobré ráno, Ještěde je sice název ranní skládanky nabité informacemi, zprávami z Liberecka a Jablonecka, ale vysíláme z jiných míst. Z nedaleké rušičky, z Proseče, Vratislavic, Frýdlantu, Harrachova a Černé hory.

Když už jsme zmínili ten ranní vysílací blok, co všechno v něm posluchačům nabízíte?
Jak už jsem říkal, každou půlhodinu jsou to aktuální zprávy z nejbližšího okolí, důležité informace o dění v Liberci, Jablonci a nejbližším okolí těchto dvou měst. Vysíláme také ale regionální kalendárium, informujeme, o čem píše místní tisk a také dáváme hlas posluchačům v anketách, které avizují denní téma a dopoledního hosta. Třeba se ptáme, jak lidé chodí na houby a dopoledne je naším hostem mykolog. Nezapomínáme také na kulturní dění. Vše, co se v kraji děje, se dozvídají i naši posluchači. Z první ruky.

Říkal jste, že v rádiu jste od šesti, to jsem si to šéfování představovala trochu jinak…
Šéfem nebo spíš vedoucím liberecké pobočky Českého rozhlasu v Liberci jsem až od devíti… Od půl páté jsem v rádiu jako moderátor. Na vysílání se člověk musí opravdu dobře připravit. Jsme rádio, které je postavené na mluveném slovu. V tom se lišíme od soukromých vysílání, takže ta důkladná příprava je opravdu velmi nutná. A moc mě ten kontakt s posluchači baví.

Jak vlastně takový den v rádiu vypadá?
Jedna ze tří našich zpravodajek má službu, to znamená, že si připravuje zprávy, včetně přípravy zvukových záznamů nebo zpracovává informace z čtk. Do toho se do nejrůznějších míst vydávají naše reportérky, koordinují se jednotlivé pořady, určuje se, co má prioritu ve vysílání, která zpráva půjde dřív, co je důležitější. Nad tím vším bdí můj zástupce, editor Tomáš Kopecký, který vysílá lidi do terénu, hlídá, co se šustne a co půjde v které hodině do vysílání. Obzvlášť teď při povodních to bylo hektické. V terénu byly nasazení všichni naši reportéři, zprávy si přebíralo ústecké i pražské vysílání, Radiožurnál. Je toho dost, aby se uhlídal běžný denní chod.

Kdo jsou vaši posluchači?
Souvisí to se strukturou našeho vysílání. Jsou to většinou vzdělaní lidé, kteří se zajímají o dění v kraji, v místě kde žijí, věkově nad 45 let.

Co patří mezi zaručené taháky?
Jsme severočeské rádio a tak se přiznám, že jedním z nejposlouchanějších pořadů jsou „Chuťovky“ Severočecha, Ústečana Petra Novotného. Ale největším favoritem je asi Tandem Jana Rosáka. Pořad, ve kterém známý moderátor zpovídá známé osobnosti. Velmi kultivovaně a velmi zajímavě. Přiznám se, že patří i k mým favoritům.

Jak jste se vlastně dostal k rozhlasové práci?
V rádiu jsem toužil pracovat už asi od patnácti. Fascinovalo mě to. Už na střední škole jsem využil příležitosti v jednom soukromém, dnes už neexistujícím libereckém rádiu, a tak získal první zkušenosti. Pak jsem vystudoval Fakultu sociálních studií v Brně a devět let učil na soukromé škole v Liberci. Strašně mě to bavilo, ale když jsem dostal nabídku od bývalé šéfky libereckého vysílání Českého rozhlasu, ani na chvíli jsem neváhal. Mikrofon si mě přitáhl. Ono je to velmi podobné s profesí učitele. Máte před sebou – ve třídě nebo doma u rozhlasu lidi, tváře, posluchače a jen na vás záleží, jestli je dokážete zaujmout, upoutat, něco jim předat. Obojí je práce s lidmi, a to mě vždycky přitahovalo a fascinovalo.

Soutěž s ČRO

Od 4. 10. můžete denně hrát s Deníkem a Českým rozhlasem Sever o zajímavé ceny. Moderátor každý den mezi 8. 00 a 9.00 hodinou vyhlásí otázku dne. Odpověď na ni naleznete, pokud si prolistujete čerstvé vydání Libereckého deníku. Z odpovědí zaslaných formou SMS zprávy moderátor vylosuje výherce, jehož jméno spolu se správnou odpovědí otiskneme v následujícím vydání.

ČRO Sever si naladíte na:
88,8 Severní Čechy
91,3 Liberec
97,4 Frýdlant
102,3 Jablonec n. N
107,9 Harrachov

Co Sever vysílá každé ráno

5:00 Zprávy
5:10 Minuta ze světa vědy
5:20 Zprávy
5:30 Dnešní téma
5:35 Stolečku prostři se premiéra
5:40 Zprávy
6:00 Zprávy
6:04 Počasí, Zelená vlna
6:10 O čem píší noviny
6:20 Zprávy
6:21 Informace ze severu Čech
6:25 Počasí
6:30 Dnešní téma
6:35 Kalendárium
6:40 Zprávy
6:41 Informace ze severu
6:45 Počasí
6:50 Očekávané události
7:00 Zprávy
7:04 Počasí, Zelená vlna
7:10 Kalendárium
7:20 Zprávy
7:21 Informace ze severu Čech
7:25 Počasí
7:30 Dnešní téma
7:35 Tipy České televize
7:40 Zprávy
7:41 Severočeský sport
7:45 Počasí
7:50 Pod lupou - kriminalistika premiéra
8:00 Zprávy
8:04 Počasí, Zelená vlna dopravní servis
8:10 Světe, div se
8:20 Soutěž s Libereckým deníkem
8:25 Počasí
8:30 Dnešní téma
8:35 Soutěž s Libereckým deníkem
8:40 Severočeský kulturní tip
8:45 Počasí
8:50 Chuťovky Petra Novotného premiéra
9:00 zprávy

Autor: Jana Švecová

4.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hasiči. Ilustrační foto.

Požár v Raspenavě si vyžádal tři nutná ošetření. Způsobil škodu milion korun

Hokejová extraliga: Mountfield HK - Bílí Tygři Liberec.
21

Liberec nezastavil rozjetý Hradec, venku opět nebodoval

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

ANKETA: Zavedli byste školní uniformy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Naši prvňáci: Už zítra představíme školáky ze ZŠ Vrchlického v Liberci

Liberecko – Ve středu 18. října přinese Liberecký deník čtenářům další díl svého nového seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení