Nepodceňujte počasí, mohlo by se vám to zle vymstít. Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje jen za včerejší dopoledne vyjela na pomoc pěti chronicky nemocným a starším lidem.

V silném mrazu se jim totiž udělalo špatně.

„Lidé by měli pít dostatek tekutin. A při oblékání si na sebe vzít raději víc tenkých vrstev než jednu tlustou bundu,“ řekl ředitel záchranky Stanislav Mackovík. „Výjezdy se nám začínají kvůli silným mrazům hromadit. Hlavně máme obavy z úrazů na sjezdovkách. Jsou zledovatělé, lyžařům to jede rychleji a zranění při pádu potom bývají vážnější,“ dodal.

V noci na středu naměřili meteorologové na libereckém letišti – 19,6° Celsia, nejvyšší teplota přes den dosáhla pouze k hodnotě – 8,5° Celsia.

„To bylo zhruba ve tři čtvrtě na jednu odpoledne, ale už po šesté hodině večer klesla teplota v Liberci na mínus 13,4 stupně,“ upřesnil meteorolog ČHMÚ Ústí nad Labem Pavel Jůza. Jak doplnil, příliv studeného vzduchu bude dnes a zítra ještě pokračovat.

„Vyvrcholí v pátek večer. Očekáváme, že v Liberci noční teploty klesnou pod hranici mínus 20 stupňů, přes den zřejmě nestoupnou výš než na mínus deset stupňů Celsia,“ podotkl Pavel Jůza s tím, že žádnou oblevu meteorologové v příštích sedmi dnech neočekávají. „To, že by teploty vyšplhaly k nule a udržely se tam celý den, nehrozí,“ doplnil.

Podle libereckého lékaře MUDr. Libora Maryšky by do takového mrazu měli kardiaci, astmatici, starší lidé a předškoláci chodit maximálně na půl hodiny. Dětem hrozí rychlé prochlazení, protože nemají ještě vyvinutou termoregulaci. „Tělo vydává u dospělých lidí hodně energie, aby se prohřálo. Tím víc zatěžuje srdce,“ řekl lékař.

Vyšší zátěž, kterou musí srdce v mrazech vyvinout, pak může být nebezpečná právě pro kardiaky a starší lidi.

U nich k tomu víc trpí končetiny, protože je mají méně prokrvené. „I zdraví lidé by neměli zapomínat na šály, rukavice a hlavně čepice. Hlavou uniká nejvíc tepla,“ řekl Libor Maryško. V mrazech od mínus dvanácti stupňů by to ale ani zdraví a mladší lidé neměli přehánět s pobytem venku a sportováním. „Prochladnout mohou třeba při nočním lyžování. Jde o jednorázový pohyb, navíc v té rychlosti při sjezdu se tělo ochlazuje. Pak ještě lyžaři vychladnou při stání u vleku,“ doplnil lékař.

Ředitel Stanislav Mackovík k tomu připomněl, že bežkaři by měli dostatečně pít. „Už letos jsme v Jizerkách posbírali několik dehydrovaných běžkařů,“ uvedl.

Mrazy ještě potrápí i motoristy. Šéfové autoservisů jim radí kontrolovat stav baterie a startovat pomalu.

„Třeba diesel by měl řidič nejdřív dvakrát nažhavit, a až potom nastartovat. Platí také zásada, že by neměl auto při následné jízdě túrovat na víc než 3 tisíce otáček, dokud se motor nezahřeje na provozní teplotu. Neškodí také minutu po nastartování počkat, než se rozjedu,“ poradil Jiří Hromada z Autoservisu Hromada v Chrastavě.

Jen na procházky, dlouhé maximálně čtvrt hodiny, by měli lidé brát ven své pejsky, zvlášť pokud je jejich zvíře menšího vzrůstu a tráví dny ve vyhřátém bytě. „Malí psi a ti, co nemají moc srsti, by měli do mrazů vyrážet v oblečku. A packy by jim měli jejich majitelé chránit bačkůrkami.Sníh je zledovatělý, mohl by jim poranit polštářky,“ zdůraznila Kateřina Vojáčková z útulku Azyl Pes v Krásném Lese.