Jablonec 200, Česká Lípa 180, Semily 150, Liberec 489 tak vypadaly počty členů ČSSD v Libereckém kraji. Mohutná členská základna v okrese Liberec je ale minulostí. Kontrola potvrdila, že šlo většinou o černé duše. Skutečných členů je jen třetina.

„Je to pravda. Po přeregistraci zůstalo z původního počtu jen 33 procent členů, konkrétně 166," potvrdila Deníku předsedkyně krajského výkonného výboru ČSSD Lenka Kadlecová. „Když jsem se vloni stala předsedkyní, začala jsem se víc zajímat o to, jak strana na Liberecku funguje. Už tehdy se mluvilo o černých duších, měla jsem řadu podnětů, že to není v pořádku," říká Kadlecová.

Duškovy duše

Potvrdila přitom, že mrtvé duše byly spojené s jejím předchůdcem Robertem Duškem. Členská základna totiž volí delegáty na sněm, co patnáct členů, to jeden delegát. Rádoby členové ale hlasovali a zvedali ruce přesně podle přání Duška, který si je za tím účelem koupil. „Vloni na podzim jsem nařídila kontrolu, protože se přišlo na nějaké nesrovnalosti ve vedení dokumentů na sekretariátu. A kontrola potvrdila všechny ty podněty," dodala Kadlecová. Okresní tajemnici ČSSD přitom dělala bývalá Duškova tchyně Jana Kašparová.

Veřejně jako první upozornilo na čachrování s počty členů Krajské protikorupční pracoviště-Čmelák. „Situaci kolem aktivit Roberta Duška i ČSSD sledujeme dlouho. Jsem přesvědčen, že se jedná o ovládnutí stranické organizace korupčními nástroji. Cíl nemohl být jiný než se dostat k moci a skrze ni k vlivu na veřejné peníze," uvedl Jaroslav Tauchman.

Nesmí se to opakovat

V půlce ledna přijela do Liberce kontrola z Lidového domu. To, co odhalila, překvapilo i samotnou Kadlecovou. „Že nějaké černé duše budou, bylo jasné, ale že to bude 70 procent naší členské základny, to jsme nečekali nikdo. Na druhou stranu jsem ráda, že přeregistrace proběhla, protože jsme se alespoň zbavili nálepky těch, kteří si hlasy kupují a čelí podezření z podvodů. Budu teď důsledně dbát na to, aby se něco podobného nestalo za půl roku či později. Chci s kolegy objíždět oblasti a budu chtít ty členy vidět osobně, tváří v tvář," dodala Kadlecová.

Je tak jasné, že ČSSD se snaží na Liberecku očistit své jméno a hlavně se zbavit vlivu Roberta Duška, který čelí obvinění z korupce v několika případech a kterému bylo pozastaveno členství ve straně.