Na lidský organismus má takto prudké střídaní teplot účinek jako úder na solar. Bohužel, ale ten, kdo nám v takových podmínkách nejvíce škodí, jsme my sami.

Nevěřte mýtům

„Asi je to věcí psychologie. Jinak si těžko vysvětlit, proč si tak lidé škodí. Vysvitne sluníčko a oni mají pocit, že teplé oblečení mohou nechat doma,“ podivuje se primář traumatologicko-ortopedického centra liberecké nemocnice Richard Lukáš nad tím, jak se někteří nyní chovají.

Právě současné náhlé mrazy jsou podle něho pro většinu z nás velkým rizikem. Mnoho lidí má zafixovaný názor, že na mraze se nedá nastydnout virovým onemocněním. Omyl. „Zárodky bacilů nosíme v sobě, a k životu se probouzejí s oslabením organismu. Pokud na mrazu prochladnete, můžete si uhnat chřipku nebo záněty průdušek, ledvin či močového měchýře,“ varuje Lukáš.

Noha musí „dýchat“

Právě proti zdánlivě nevinnému prochladnutí by se lidé měli bránit ze všeho nejspíše. A nejenom teplým oblečením. „Člověk by neměl třeba podceňovat pravidelnou vydatnou stravu, protože v opačném případě nebude mít jeho organismus dostatek energie, aby mrazu odolalo. Velmi důležitá je správná obuv. Především by neměla být příliš těsná, jinak hrozí omezení prokrvení, v důsledku toho tkáň rychle prochladne,“ poukazuje odborník na méně známý, ale tím důležitější fakt.

Důrazně pak varuje před alkoholem. Ten totiž může být za takto mrazivého počasí i příčinou skutečné tragédie. A to i přesto, že právě jím se lidé rádi zahřejí. Často ale už nedomýšlí možné důsledky, zmiňuje Richard Lukáš: „Otupělost alkoholem snižuje vnímání chladu, takže pocit zimy se dostaví mnohem později, než by bylo žádoucí. Navíc, pokud podnapilý člověk někde upadne a usne, může tím sám sebe i bezprostředně ohrozit na životě.“

Staří lidé jsou často bezbranní

Před nízkými teplotami by se pak měli mít na pozoru zejména starší ročníky. Právě ty jsou totiž vystaveni největšímu riziku, a to i ve srovnání s dětmi. „Děti se mohou schovat doma u rodičů, ale pro starší lidi představuje mrazivé podnebí velký problém. Nezřídka totiž žijí opuštěni a z různých důvodů tak musí vzdorovat i nečasu. Ve svém věku mají přitom sníženou citlivost na hmatové i teplotní jevy. Někteří pak musí šetřit, takže žijí v nuznějších podmínkách, což se promítá i na teplotě jejich domovů. Uvítal bych proto, kdyby se jejich okolí stalo vůči nim pozornějším a třeba jim i poradilo nebo pomohlo,“ uzavírá lékař.