"Na Bedřichově budeme nadále zasněžovat a spustíme ho zřejmě v pondělí," uvedl ředitel Ski Bižu Pavel Bažant, který areál provozuje. Podle něj od úterý vyrábějí sníh i na Severáku v Hraběticích a Tanvaldském Špičáku. "Když to dobře půjde, na Tanvaldském Špičáku bychom od neděle mohli otevřít i modrou sjezdovku a komplet v provozu bychom mohli být v průběhu příštího týdne," nastínil Bažant.

Mrazivé počasí si pochvalují na Ještědu. "Výjimečně je u nás větší zima než v Krkonoších. Zasněžujeme na plný výkon. Přes čerpadlo šlo až 120 litrů vody za vteřinu, to nepamatuji," uvedl ředitel areálu Jan Svatoš. O víkendu budou v provozu sjezdovky F10, Liberecká a Nové pláně. "Pokud to stav sněhu dovolí, bude v sobotu dopoledne otevřena rovněž sjezdovka Skalka pro příjezd k centrálnímu parkovišti," dodal Svatoš.

O víkendu se po dvou týdnech rozjedou vleky v Rokytnici nad Jizerou. "Zatím budeme v částečném provozu," uvedl ředitel Spartaku Rokytnice Jiří Krtička. I v Rokytnici ale musejí stejně jako v ostatních areálech spoléhat zejména na umělý sníh. "Přírodního připadlo minimálně, jen několik centimetrů. Ale aspoň to u nás konečně vypadá jako na horách," dodal.

V nedalekém Harrachově jsou stráně kolem sjezdovek stále zelené. "Nespadlo nic přírodního," poznamenal náčelník lanovky v Harrachově Milan Goč. I v tamním areálu jsou ale děla v provozu nepřetržitě od úterý. "Pokrok je vidět," pochvaloval si Goč. V Harrachově je v provozu červená sjezdovka na Čertově hoře a modrá na Rýžovišti. Podle Goče pracují na zprovoznění červené na Rýžovšti.

Vylepšené podmínky hlásí i další areály. Třeba na Benecku v Krkonoších bude lyžaře o víkendu kromě vleků znovu vozit lanovka. "Před tím jsme ji museli dvakrát zastavit pro nedostatek sněhu," řekl starosta Benecka Jindřich Mejsnar. O víkendu se začne znovu lyžovat i v Šachtách ve Vysokém nad Jizerou a zřejmě i v Kořenově - Příchovicích.

Pro běžkaře se podmínky v horách příliš nezlepšily. "Nevíme, zda budeme schopni vůbec upravit nějaké stopy. Připadlo tak do tří centimetrů," uvedla Jana Lhotová z Jizerské o.p.s, jež se stará o úpravu stop na Jizerské magistrále. Pokud se někdo na běžky vydá, měl by si vzít staré lyže, takzvané šutrovky.

PRVNÍ LYŽOVÁNÍ. Na Ještědu spustili o svátcích vleky na F 10.