„Firma šetřila a musela někoho propustit. Přišel jsem poslední, a tak jsem byl první na řadě,“ vypráví Petr. Práce ho bavila, pracoval jako účetní v jedné liberecké firmě. Nyní má problém najít si novou práci. „Nemám skoro žádnou praxi a všechny firmy chtějí minimálně dva roky. Jak tu praxi seženu, když mě nikde nevezmou?“ ptá se.

S tímto problémem souhlasí i Milan Šubrt z asociace odborových svazů. „Firmy chtějí, aby zaměstnanec skočil do rozjetého vlaku, žádné dlouhé zaučování.“ Podle něj je chyba na straně škol. „Musí studenty vychovávat tak, aby byli konkurence schopní,“ pokračuje předák.

I když nezaměstnanost nepatrně klesla, už brzy bude hůř. „Skončí sezonní práce a úřady zaplní právě absolventi škol,“ vysvětluje Šubrt.

Hlavním důvodem poklesu nezaměstnanosti je ekonomické oživení v automobilovém průmyslu, který je v okrese dominantní. Nové pracovníky nabírají i stavební firmy. „Určitým překvapením je odchod pedagogických pracovníků z evidence úřadu ještě před koncem srpna, což v minulých letech nepamatujeme,“ řekl analytik libereckého Úřadu práce Ladislav Dvořák.

Podle něj měla na zmenšení nezaměstnanosti vliv i srpnová povodeň. „V souvislosti s katastrofální povodní v okrese Liberec bylo vytvořeno mnoho nových pracovních míst v rámci veřejně prospěšných prací,“ vysvětlil. To podle něj eliminovalo nárůst počtu absolventů škol v evidenci úřadu. Ten však přijde znovu v září.

"Pokles nezaměstnanosti přinesla vlastně i katastrofická povodeň. V okrese Liberec bylo vytvořeno mnoho pracovních míst v rámci veřejně prospěšných prací při odstraňování škod. Ale hlavní důvod je oživení automobilového průmyslu. Továrny vyrábějí i o víkendech." Ladislav Dvořák, liberecký Úřad práce

Stále vysoký počet nezaměstnaných má podle odborů z velké části příčinu v najímání agenturních pracovníků ze zahraničí. „Fabriky jsou našlapané a nepřijímají. Přitom práci nemá tolik lidí. Nic proti zaměstnancům ze zahraničí, ale místním lidem to bere práci,“ říká Šubrt. „Pokud by fabriky cizince nenajímaly, práci by mohlo najít mnoho zájemců,“ dodává.

Na jedno pracovní místo v Liberci čeká téměř 12 lidí. Nezaměstnanost v libereckém okrese je 9,8 procenta. Nejhorší situace je na Novoměstsku, kde nemá práci 16,6 procenta obyvatel. Na Frýdlantsku je situace jen o něco lepší, práci nemá 15 procent obyvatel. Pokud jde o zaměstnavatele nabízející práci, již brzy otevře obří obchod se sportovními potřebami, který hledá šedesát prodejců. Obchodní centrum Forum v Liberci zase potřebuje patnáct pracovníků ochranky. Nedostatek lékařů a sester má i Krajská nemocnice v Liberci.