Movember je v plném proudu a tváře mnohých mužů už se pyšní výstavními knírky. Tato charitativní akce má každý rok za úkol šířit osvětu v oblasti mužského zdraví. Zaměřuje se především na riziko rakoviny prostaty. Zároveň se během listopadu vybírají peníze, které se pak věnují na výzkum a léčbu této nemoci.

MovemberMovember je charitativní a každoročně se konající genderově zaměřená akce. Účelem charity je získání finančních prostředků a zároveň zvyšování povědomí o zdraví mužů. Měsíc mužské solidarity připadaná na listopad a symbolika kníru je zaměřena především na prevenci typicky mužského onemocnění rakoviny prostaty.

Knír přitahuje pozornost a v mnoha případech se mužů okolí ptá, proč si vlastně knír nechali narůst. Ne každý je však Freddie Mercury, aby mu tato ozdoba slušela, takže se pánové dostávají do trapných situací.

Skrývání kníru

„Pokaždé, když jdu městem a potkám nějakou pěknou dívku, dám si ruku před ústa a simuluju kašel. Nechci přece, aby si myslela, že jsem nějaký blázen. A už vůbec bych si nechtěl zmařit šanci ji někam pozvat, až ji příště potkám bez kníru v plné své kráse," směje se Černý a připouští, že od té doby, co má knír, ho oslovují na večírcích ženy nad čtyřicet let. Mladší o něj ale nezavadí pohledem.

Pro některé mužské polovičky je to převážně sranda. Až později si uvědomí, že podporují dobrou věc. „Ze začátku jsem to bral jako hec, výzvu. Později jsem se dozvěděl, že jde o rozvíření debaty o mužském zdraví. Přátelé a známí na to reagují slovy: Proč máš ten smetáček pod nosem? Jsi sňatkový podvodník? Nebo Super Mario?," řekl Michal Eichler a uznává, že i když nejprve rozhovor začíná u posměšků, svůj účel to splní a osvětu o mužském zdraví nakonec šíří. Na webu movember.com si muži mohou svůj knír fotit a lidé mohou na konto posílat peníze.

BEZ KNÍRU. 30. října se pánové oholili a měsíc si nechali pod nosem rašit kníry.