V Liberci začali řidiči podle pracovníků pneuservisů přezouvat už v posledním březnovém týdnu, tedy hned, jak se trochu oteplilo. Některé servisy zažívají takový nápor, že přijímají přezouvání pneumatik jen na objednávku.

„Minulou středu to začalo. Vylezlo sluníčko a motoristé se zbláznili. My máme až na několik výjimek celý příští týden zaplněný. Na výměnu pneumatik se lidé u nás musejí objednat tak týden dopředu,“ potvrdil šéf stejnojmenného pneuservisu Jiří Povr.

Dokud je Ještěd bílý, nepřezouvejte!

Pneumatiky přezouvají jen na objednávku také v autoservisu u čerpací stanice AlfaStation. Podle majitele servisu a bývalého automobilového závodníka Vlasty Tomáška je přezouvání gum ale zatím předčasné. Podobný názor mají také ostatní šéfové pneuservisů.

„Ráno leží na silnicích námraza, klouže to. Na letních pneumatikách se mohou motoristé snadno vybourat. Prudce se ochlazuje i večer,“ varoval horlivé motoristy Martin Novák, šéf Pneuservisu Martin. „Sám si budu na kola dávat letní pneumatiky až nejdřív 10. dubna,“ dodal.

Jak podotkl Jiří Povr, sám se řídí jednoduchým pravidlem. Dokud leží na Ještědu bílá čepice, jezdí stále na zimních pneumatikách. „V noci jsou teploty kolem nuly, ve dne je 9 stupňů. Dokud průměr obou teplot nedosáhne sedmi stupňů, nemá smysl přezouvat,“ upřesnil.

Zatím ani při vyšších denních teplotách zimní gumy nijak netrpí. Ovšem ten, kdo má zimní pneumatiky už hodně sjeté, může podle Jiřího Povra na nich jezdit klidně ještě měsíc. Pak by je měl vyhodit. Zimní pneumatika, vyrobená z jiného materiálu než letní, totiž v létě měkne, klouže a rychleji se opotřebovává.

„Už jsem přezul na letní. Autem moc nejezdím, a když vyjedu, tak jenom přes den. A to už je teplo,“ prohlásil motorista Jaroslav Gruber z libereckých Vratislavic.