S takovým nápadem přišlo ministerstvo zdravotnictví. Praktičtí lékaři na Liberecku se však shodují, že dodržování objednacích časů a zkrácení čekání se pacienti hned tak nedočkají. Praxe totiž ukazuje, že to není úplně možné.

„Existuje cesta kombinovaných možností. Tedy mít vyhrazené hodiny pro akutní případy a dále pak pro pacienty, kteří například potřebují jen podepsat potvrzení, nebo pro potřeby chronicky nemocných,“ myslí si Libor Maryško, praktický lékař, který se svou společností Medica s.r.o. provozuje ordinace po celém Liberecku.

Jak vysvětlil, při zaplnění čekáren a ordinací, jako je tomu nyní, by se čistě plánovaný chod nezdařil. Obzvláště ne v některých exponovaných dnech, jakým je například pondělí.

„Lidé přes víkend onemocní nebo si přivodí úraz a v pondělí zamíří k obvodnímu lékaři. Nebo se někomu náhle udělá špatně a lékařskou pomoc nutně potřebuje,“ pokračuje Maryško. On sám v některých svých ordinacích nabízí dnes objednání na čas, ale v odpoledních hodinách.

I praktická lékařka Angela Škarýdová, která provozuje ordinaci ve Vrchlického ulici, si myslí, že návrh je vhodný spíše pro lékaře specialisty. „Pacientům nabízíme možnost objednání se na odpolední hodiny, ale stejně dochází ke skluzu. Například si někoho musím pozvat na kontrolu ze dne na den, a tím už se čekací doba prodlouží,“ vysvětluje lékařka.

Že by motivace penězi mohla nahrávat spíše lékařům specialistům, potvrzuje i praxe liberecké nemocnice. Podle Johany Maškové z tiskového oddělení totiž již v současné době některé ambulance v rámci nemocnice fungují jen na objednání.

„Pokud by však ministerstvo zdravotnictví do návrhu například zakomponovalo, jakou dobu má lékař na vyšetření a ošetření jednoho pacienta, paradoxně by mohlo naopak dojít k prodlužování čekacích dob pacientů,“ připomněla Johana Mašková. Mohlo by se totiž stát, že lékař za určenou dobu mohl dle stávající praxe zvládnout více pacientů.