Kraj se chce vydat jinou cestou. "Budeme hledat jiné řešení, s cílem historický a stavebně výjimečný most zachovat. Původně naplánovaná stavba nového mostu, která by znamenala zánik toho stávajícího, se tak ruší. Jednáme s dodavatelem o odstoupení od smlouvy. Zároveň přijmeme všechny potřebné kroky k tomu, aby se kamenný obloukový most z roku 1856 podařilo zachránit v jeho původní podobě, prověříme znovu všechny možnosti," informoval ve středu 7. července ráno hejtman kraje Martin Půta. Dodal, že Liberecký kraj bude iniciovat prohlášení ponikelského mostu za technickou památku.

Proti demolici mostu vystupovali místní obyvatelé, chalupáři i historici. V minulosti se snažili most prohlásit za památku, aby jeho zboření zabránili, to se ale nepovedlo.

Historický kamenný most z roku 1856 přes řeku Jizeru v Poniklé.
Dlouhé objížďky a zdržení. 165 let starý most v Poniklé jde k zemi

Kraj nyní hledá cesty, jak se s firmou Raeder & Falge, jež měla rekonstrukci provést, finančně vyrovnat. „Vše nasvědčuje tomu, že nedaleko od stávajícího mostu vyroste most nový, který bude sloužit pro dopravu. Termín výstavby však zatím nelze odhadnout,“ dodal Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy.