Nápad na ryze český elektromoped vznikl díky partě přátel ze Zaječic u Pyšel, která v reakci na provokace ruského nacionalistického motorkářského klubu Noční vlci založila recesistický moped gang. Po tisících najetých kilometrech se rozhodli mopedizovat svět eletrickou verzí mopedu. „Vyrobili jsme pohodlný a hezký stroj, na kterém se příjemně jede, a teď ho chceme nabídnout lidem, kteří vidí svět jako my a chtějí udávat trend,“ sdělil Jindřich Melichar ze start-upu Goodped, jenž stál u zrodu mopedixu Electrix. „Chtěli jsme nahlodat urputnost majitelů velkoobjemových motorek a překvapit pamětníky starých mopedů,“ doplnil.

Start-up zahájil montáž první výrobní série a naplno rozjíždí prodeje. Do konce roku by mělo vzniknout padesát strojů, a dalších padesát příští rok. „Cena je 134 444 korun a zahrnuje moped včetně baterie a integrovaného nosiče,“ informoval David Kasl z Goodpedu.

Liberecká univerzita patřila mezi české vysoké školy, které se na výrobě elektromopedu podílely. Místní odborníci pomáhali s řešením elektrovýzbroje. „Od baterie až k trakčnímu pohonu, ladili jsme i dvanáctivoltový systém, jako jsou světla, blinkry a displej. V našich laboratořích jsme měřili elektromagnetickou kompatibilitu nebo nastavovali jednotlivé parametry v řídící jednotce,“ upřesnil Lukáš Krčmář z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL s tím, že tyto spolupráce jsou pro ně zajímavé a hlavně je to baví.

Klasické nástroje hned vedle počítačem řízené techniky. TULab podporuje kreativitu a praktické dovednosti, zdaleka ale neslouží jen jako dílna.
Fantazii se meze nekladou. Liberecká univerzitní dílna pomáhá na svět nápadům

Liberečtí odborníci vycházeli ze zkušeností, které získali během výroby vlastního elektrického motocyklu, který je finalizovaný. Pracují na to, aby měli vlastní prototypový značky a mohli vyjet na silnici. Právě zkušební jízda pak většinou odhalí případné problémy. „Jednodušší bývá samotný výzkum a následná výroba než papírové peklo,“ podotkl se smíchem Krčmář. Fakulta má vyvinutý i vlastní elektrický automobil a snaží se, aby i ten vyrazil do terénu

Přestože mopedix spadá do kategorie malých motocyklů, překvapí svou bytelnou konstrukcí, která je celá ze železa. Nosnost se vyšplhala na 176 kilogramů a moped na jedno nabití zvládne ujet 70 až 80 kilometrů. Standardní nabíječka dodá mopedu energii za 7,5 hodiny, turbo motorku dobije do plné kapacity za 2,5 hodiny. „Oceňuji snahu montovat i vyrábět maximum možných komponent jako baterie, kabelové svazky nebo rám přímo v České republice,“ dodal Pavel Jandura z liberecké univerzity.