Návrhářka studuje libereckou univerzitu

Přitom stačila jedna odlišná volba a její kroky by směřovaly jinam. S blížícím se koncem povinné školní docházky začala přemýšlet, kam se přihlásit. Rozhodovala se mezi gymnáziem a Střední školou designu a módy v Prostějově. Nakonec vyhrálo studium zaměřené na oděv a jelikož po maturitě chtěla dál pokračovat a rozvíjet své schopnosti, nastoupila na Textilní fakultu Technické univerzity v Liberci. „Baví mě, že mohu rozvíjet svou představivost a manuální zručnost a mohu do navrhování promítat různé myšlenky a techniky. Nejhezčí je, když se na konci projektu vrátíte na začátek a podíváte se na celou cestu od ničeho až k samotnému výsledku,“ svěřila se Deníku Anežka Kabelková.

Studentka 2. ročníku katedry designu, kde studuje zaměření návrhářství textilu a oděvu, uspěla na letošním Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. Porota soutěžní přehlídky Mattoni Young Fashion Stars vybrala její práci a modely Kláry Drevenákové a Zuzany L’os Božikové, dvou studentek z Ateliéru módní tvorby UMPRUM, jako nejzdařilejší. V odborné porotě zasedli vedle CEO Mercedes-Benz Prague Fashion Week Lukáše Loskota a majitele společnosti Mattoni 1873 Alessandra Pasquale módní návrhářka a profesorka oděvního designu Liběna Rochová, módní návrhář Lukáš Macháček, šéfredaktorka magazínu Dolce Vita Lenka Šubrtová, kreativní ředitel Dolce Vita Jan Králíček a výkonný ředitel Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Kryštof Mucha.

„Modely jsem tvořila na zadané téma Letní louka, při němž jsem se nechala inspirovat stébly trávy a fázemi léta. Na začátku léta je louka zelená a svěží. S průběhem léta pak tráva postupně usychá a zlátne. Tento koloběh života a jisté smrti mě zaujal,“ popsala svůj model Kabelková s tím, že tvorba modelu zabrala přibližně dva týdny. Vypadá jako šaty, ale jedná se o overal s vysokými rozparky na obou stranách. „Model jsem šila se záměrem zero waste. Skládá se ze dvou bodově spojených čtyřmetrových obdélníků,“ popsala oděv jeho tvůrkyně.

Model by mohl zazářit na zahajovacím ceremoniálu

Cenou pro vítězky je možnost představit svou práci na přehlídce v Mattoni Life Baru v rámci 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Fashion show bude moderovat Zorka Hejdová a doprovodí ji Česká ROCKharmonie – rockový projekt České filharmonie. A v jednání je stále možnost, že Anežčin model inspirovaný letní loukou také vynese některá z modelek na zahajovací ceremoniál 58. ročníku MFF Karlovy Vary. „Kdyby se to podařilo, byla bych na sebe pyšná. Už teď je pro mě úžasné, že moje modely jsou na přehlídkách a teď se dostaly na přehlídku i do Karlových Varů,“ zdůraznila liberecká studentka.

Aktuálně přemýšlí o tématu bakalářské práce a těší se, jaká kolekce ve výsledku vznikne. Po dokončení bakalářského studia by ráda pokračovala v magisterském a rozhodně zůstane v oboru. Oceňuje, že ve škole pracují s různými textilními technikami jako tkaní, pletení a dalšími, vyzkoušela si i přímý tisk a sítotisk. Vedoucí ateliéru nám neustále dává zpětnou vazbu a nabízí různé pohledy na naši práci. Chci určitě tady na katedře pokračovat v navazujícím studiu, moc mě to baví,“ uzavřela vyprávění Anežka Kabelková.

Mohlo by vás zajímat: Kdo je Saon? Liberecký dobrodruh zkoumá opuštěné objekty a rád odzbrojuje lidi

Osmatřicetiletý David z Liberce vystupuje jako Saon. Věnuje se průzkumu opuštěných objektů a lezení na komíny. | Video: Deník/Jiří Louda