Prvorepublikový salón se vyznačuje tím, že velkou roli vedle samotného oblečení hraje přístup k zákazníkovi a servis. Krejčová se musí nejdříve seznámit s tím, co klient opravdu potřebuje a poté ho obeznámit s možnostmi. „Zatím stále stoupám vzhůru, vrchol je ještě v nedohlednu, ale za sebou vidím spoustu dobře odvedené práce,“ okomentovala výročí Alena Novotná.

I letos si u příležitosti výročí připravila zajímavý program. Dnes, tedy v pondělí 1. července, mohou mezi 13. a 18. hodinou do ateliéru zavítat zájemci a bezplatně zkonzultovat střih nebo styl oděvu. V úterý, středu a ve čtvrtek jsou od 18. hodiny na programu semináře, a to rovněž zcela zdarma. Úterní seminář se zaměří na proces výroby oblečení, ve středu představí údržbu oděvů. Poslední seminář ocení ti, kteří se zajímají o styly oblékání podle typů postav.

Módní přehlídka se opakovat nebude

„Loňské výročí jsme oslavili módní přehlídkou. Letos se nechceme opakovat, protože nás čeká velká módní přehlídka poslední srpnový den ve spolupráci s turnovským družstvem Granát v libereckém tramvajovém depu v rámci Crystal Valley Week 2024. Proto jsme vymysleli ten speciální program, který běží od pondělí až do čtvrtka,“ podotkla Novotná.

S blížícím se létem patří mezi nejčastější zakázky svatební šaty, sukně a letní šaty. V zimě je to naopak spíše pletení na strojích. Celoročně se věnuje upcyklaci neboli přešívání starých oděvů na nové, protože dnes stále víc lidí dbá na udržitelnost a upřednostňuje kvalitu nad kvantitou. Nechávají si upravovat nepadnoucí oděvy, které jim zbytečně leží ve skříních. Mezi její klientelu patří hlavně ženy, které touží po kvalitním oblečení a nespokojí se s konfekcí. Muži ji navštěvují převážně kvůli úpravě oděvů. „Mezi ušité kousky, které mi utkvěly v paměti, patří letní šaty z bambusového úpletu. Tmavě modré a řasené. Šila jsem je pro kamarádku a vypadají na ní tak skvěle, že přitahují pozornost a dostávám objednávky na další,“ svěřila se turnovská krejčová.

Modely s Granátem budou vidění na přehlídce Crystal Valley Week

Největší událostí tohoto roku pro ni bude zmíněná módní přehlídka v tramvajovém depu v Liberci, která se uskuteční v rámci Crystal Valley Week 2024. Připravuje na ni kolekci šesti modelů ve spolupráci s turnovským Granátem. Nabídku dostala od obchodní ředitelky Granátu, letos v lednu se sešly s vývojovým oddělením a začala velmi blízká spolupráce. „Vzájemně jsme se inspirovaly, postupně konzultovaly a zkoušely modely. První tři snoubí jednoduchost s elegancí a dávají vyniknout granátovým šperkům. Na dalších třech modelech budou tyto drahé kameny v nadživotní velikosti,“ přiblížila kolekci Novotná.

Turnovská rodačka je renesanční žena. Vedle krejčovství a návrhářství se věnuje fotografování a úspěšně dokončila třetí ročník studia Technologie piva, vínu, lihu a nealkoholických nápojů. Za dva roky ji čeká maturita. Na jaře si k narozeninám uvařila své oblíbené pivo s novozélandským chmele Nelson Sauvin.

Loni na podzim začala pořádat večerní kurzy šití pro začátečníky a letos je plánuje rozšiřovat, kdy si na své přijdou i pokročilí. Připravila nabídku pětidenních kurzů, na kterých se člověk naučí ušít konkrétní oděv, a to sukni, šaty nebo halenku. „Moje sny se plní postupně. Dalším ze splněných snů je módní přehlídka v Tramvajovém depu v rámci Crystal Valley Weeku,“ uzavřela vyprávění Alena Novotná.

Mohlo by vás zajímat: FOTO, VIDEO: Turnovské pohárky se plnily při degustaci moravského vína

Turnovské pohárky 2024 | Video: Daniel Hůla