Zhruba devět kilometrů dlouhý je jeden ze tří parovodů, kterým liberecká teplárna zásobuje místní domácnosti a firmy. Teď napáječ zvaný „Město“ čeká dvouletá modernizace. „Práce začnou 1. června,“ potvrdil místopředseda představenstva teplárny Petr Heincl. Opravovat se parovod začne „odzadu“ z oblasti Pavlovic a Ruprechtic.

Práce se letos zastaví u stadionu Slovanu, příští rok se bude pokračovat dále směrem do centra. Parní potrubí se v celé trase vymění za horkovody. „Teplonosná látka, kterou je dnes vodní pára, se změní na horkou vodu,“ popsal mluvčí teplárny Lukáš Jankovský.

PROVOZ ZAŘÍZENÍ BUDE LEVNĚJŠÍ

Důvodem je především finanční úspora. „Systém je dnes předimenzovaný, nový systém bude daleko efektivnější, přinese velké úspory,“ vysvětlil Heincl. Teplárna na projekt za více než tři sta milionů korun získala sedmdesátimilionovou dotaci.

Pro Liberečany přinese modernizace i jeden estetický efekt. V centru města konečně zmizí nevzhledné oprýskané trubky z koryta řeky Nisy, vymístí se pod zem. Mimo centrum však trubky zůstanou nadále na povrchu. Od Londýnské ulice až do Pavlovic povedou stejně jako dnes na břehu podél Nisy. „Trubky ale budou mnohem menší a hezčí,“ ujistil předseda představenstva teplárny Vladimir Kravjansky.

Stavba je rozdělená na etapy a skončit musí na konci příštího roku. „Po zprovoznění každé z etap bude soustava zásobována z provizorní výměníkové stanice. Na závěr se celý napáječ napojí na novou centrální stanici,“ vysvětlil Jankovský.

Teplo ale v Liberci proudí ještě dvěma dalšími parovody. Napáječ „Vratislavice“ vede podél Nisy až do stejnojmenného městského obvodu, napáječ „Textilana“ zásobuje sídliště Králův Háj a Kundratická. Modernizace těchto parovodů se zatím nechystá. „Je to velká investice,“ vysvětlil Kravjansky. Teplárna to podle něj v plánu má, nelze ovšem stanovit přesné datum.

Navíc v případě parovodu „Vratislavice“ prý zatím přeměna na horkovod ani není možná. „Je na něj připojen areál společnosti Magna, která k výrobě potřebuje páru,“ připomněl Jankovský.