Muzikál Urinetown: The Musical představí soubor činohry libereckého Divadla F. X. Šaldy v pátek 26. června po čtvrteční předpremiéře premiérovým divákům.

Inscenace s českým názvem Močohrad: muzikál o městě, kde se nesmělo čůrat zadarmo, se hraje v historické budově divadla od 19.00 hodin.

Močové zákony neznají slitování


„Hororová pohádka vypráví o městě, kde byly pro nedostatek vody zakázány soukromé záchody, a za ty veřejné museli lidé draze platit,“ přiblížil dramaturg činohry Jan Tošovský. „Chudina, deptaná plnými močovými měchýři a neustálým strachem z postihů za porušení močových zákonů, se vzbouří. Je otázkou, zda si bude umět vládnout lépe, než to dělali ti předtím,“ dodal.

Muzikál napsali ještě jako mladí studenti američtí autoři Mark Hollmann a Greg Kottis. Světovou premiéru měl jejich kus v roce 1998 v New Yorku, a brzy poté, ověnčen několika prestižními cenami, se rozletěl do světa.

Pro Liberec text přeložili dramaturg Jan Tošovský spolu s mladou režisérkou Lucií Málkovou.

„Všechny tři muzikály, které nastudoval s činoherním souborem v minulosti režisér a choreograf Ján Ďurovčík, měly u diváků obrovský úspěch. Hledali jsme proto další vhodný titul i tým, který by v divadle nový muzikál připravil,“ poznamenal šéf činohry Vít Vencl.

Divadlo jej hraje jako první v Evropě

Na rozdíl od předchozích libereckých muzikálů si diváci Urinetown vychutnají s živou hudbou. Hudební doprovod obstará mladý komorní orchestr, složený z muzikantů, kteří nepocházejí z divadla. Řídit jej bude dirigent Dalibor Tuž.

Pěvecké party nastudoval s herci sbormistr Martin Veselý a choreografie se ujali Rostislav Novák a Jana Burkiewiczová.

V novém muzikálu hraje, zpívá a tančí celý soubor činohry, posílený tanečníky a zpěváky z operního orchestru.

Urinetown aneb Močohrad má v Liberci, nejen českou, ale i evropskou premiéru. Divadlo F. X. Šaldy je první scénou v Evropě, kde se hraje.
„Zkoušení nebylo jednoduché, pro nikoho. Ale všichni jsme si to užívali a všechny nás tento muzikál posunul umělecky o kousek dál,“ zdůraznila režisérka Lucie Málková.

Jak doplnil herec Martin Stránský, práce na Močohradu byla vyjímečná tím, že na ni měl soubor málo času. „Zkoušeli jsme dva měsíce, a to je na tak náročné dílo málo. Navíc jsme muzikál připravovali na konci sezóny, kdy jsme už všichni trochu unavení,“ řekl Martin Stránský.

Muzikál Urinetown mohou lidé vidět i jako open air na zahradě libereckého kulturního centra Lidové sady 30. června.