První případ se odehrál v pondělí dopoledne na Hrádecku. Malé batole se zde opařilo horkou kávou a vrtulník jej musel přepravit na specializované popáleninové centrum fakultní nemocnice v pražských Vinohradech. „Batole utrpělo středně těžké popáleniny tělíčka a končetin,“ popsala případ mluvčí liberecké záchranky Lenka Moravcová.

Hned o den později vyjížděla sanita ke dvěma obdobným událostem. Nejprve na sebe na Liberecku přibližně roční dítě převrhlo hrnek s horkým čajem. Výsledkem byly středně těžké opařeniny trupu a rukou. Dítě také skončilo v Praze na Vinohradech. V podvečerních hodinách se poranilo také jeden a půl roku staré dítě na Českolipsku.

„Polilo se ředidlem na barvy. Rodina v rámci první pomoci dítě ihned osprchovala a tak dítě skončilo v nemocnici pouze s lehkým poleptáním,“ uvedla Moravcová. Zatím poslední případ se odehrál znovu na Hrádecku, kde se čajem opařilo další batole. S popáleninami krku a trupu se opět zabývají lékaři ve vinohradské fakultní nemocnici.

Počet těchto zranění vzrostl paradoxně zrovna v období, kdy Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje pomalu ukončuje tři kurzy, které učí rodiče podobným nehodám zabránit.

Velký zájem veřejnosti

Kurzy nazvané Prevence dětských úrazů a První pomoc dětem, se setkaly s velkým zájmem veřejnosti. „Počítali jsme s 10 účastníky na každém dvouhodinovém kurzu. Pro vysoký zájem jich však nakonec bylo víc a měli jsme i náhradníky, kteří se do učeben nedostali,“ vysvětlila mluvčí Lenka Moravcová. Před zahájením kurzu a po jeho ukončení, vyplnili zájemci jednoduché srovnávací dotazníky. Z nich pak Zdravotnická záchranná služba zjistí, jak se během kurzu změnila úroveň vědomostí.