Velmi pozorně sledují vývoj celé situace například v Divadle F. X. Šaldy. To dostane v příštím roce od města na svůj provoz zhruba o 14 milionů korun méně. než tomu bylo letos.

„Návrh rozpočtu schválený zastupiteli města nás příliš nepovzbudil. Postihlo to všechny. Naivní divadlo, Botanickou zahradu i zoo. Uvidíme jak se s tím vypořádáme,“ řekl Deníku ředitel Divadla F. X. Šaldy František Dáňa s tím, že věří, že po konečném zúčtování dojde v rozpočtu k dílčím úpravám.

Stín ekonomické krize totiž visí i nad největším libereckým divadlem. Projevit se může především v návštěvnosti. Divák si bude totiž mnohem více vybírat, za co své peníze utratí a za co ne. „Otázku, jak zareaguje divák, si klademe téměř pořád. Již nám klesl počet abonentů. Není to ale nic dramatického, takže se necháme překvapit,“ poznamenal František Dáňa.

Dopady ekonomické krize již pomalu cítí také v liberecké zoo a připravují se na to, že budou mít k dispozici méně peněz než doposud. Mnozí sponzoři totiž začínají šetřit a krátí své příspěvky.

„Někteří dlouholetí partneři nám již oznámili, že pro příští rok zkrátí své příspěvky. Víme navíc i o firmách, které nám nebudou moci poskytnout nic, protože si to prostě v příštím roce nebudou moci dovolit,“ potvrdil Deníku tiskový mluvčí liberecké zoo Ivan Langr.

Podle něj však bude pro libereckou zoo nejdůležitější, jakým způsobem promluví krize do její návštěvnosti. Ta je totiž pro možnosti nejstarší zoologické zahrady v Čechách určující a směrodatná.