Některé politické strany sází na stálice, jiné zase na nové neokoukané, mnohdy i hodně mladé kandidáty. Jak prožívají volby mladí, kolik jich do veřejného dění vstoupí na vlastní kůži a jak moc na ně sází liberecké politické strany?

„Určitě má smysl zařadit na kandidátku i mladé voliče, kteří osloví podobnou věkovou skupinu nebo prvovoliče. Ideální kandidátka by měla zrcadlit společnost obsáhnout všechny věkové skupiny, ale i třeba profese. Mladí voliči se voleb účastní málo, protože je často nepovažují za důležité. Když vidí na kandidátce vrstevníka, může je to donutit hodit lístek do urny," vysvětlil politolog Jan Kubáček.

V krajském městě usiluje o přízeň voličů patnáct politických stran a hnutí. Přímo na mladé voliče se s velkým náskokem orientuje Liberec ještě žije s 23 kandidáty do 30 let z celkových 39. Úsvit přímé demokracie a Nový směr jdou do voleb s osmi mladými. O třetí místo se dělí dvě strany se sedmi kandidáty do 30 let Občanská demokratická strana a Strana pro otevřenou společnost.

Naopak Změna pro Liberec nemá na své kandidátce ani jednoho člověka do 30 let. „Změna si zakládá na rovném zastoupení mužů a žen, na jejich dosavadní práci a ochotě hájit a prosazovat zájmy občanů. Na věku nám tolik nesejde, ale dáváme přednost starším kandidátům, kteří mají zkušenosti," řekla mluvčí Změny Zuzana Tachovská .

Dvě osmnáctky

Nejmladším kandidátem libereckých voleb je osmnáctiletá studentka Leonita Kruezi z hnutí Liberec ještě žije. O titul benjamínka libereckých voleb se utkala s Nicolou Forbelskou ze Strany svobodných občanů. Obě dívky se narodily v květnu. Šlo tedy jen o pár dní.

„Hlavním důvodem proč kandiduji je, že bych ráda studovala na VŠE obor mezinárodní studia-diplomacie. Proto mi připadá přínosné se politice začít aktivně věnovat už teď. Kandidatura v komunálních volbách je pro mě nenahraditelnou a velmi obohacující zkušeností do budoucna. K politickému hnutí Liberec ještě žije jsem se přidala, neboť je plné mladých, zajímavých lidí, kteří v nějakém oboru vynikají," prozradila svůj záměr, proč jít do voleb, nejmladší kandidátka.

Ve statisícovém městě se najdou čtyři prvovoliči, kteří volby stihli jen tak tak. Dva mají podle údajů z libereckého magistrátu narozeniny v pátek 10. října a další dva v sobotu 11.

Voliči začátečníci o politiku mnohdy nejeví moc velký zájem. Nemají pocit, že by jejich názor mohl nějak ovlivnit veřejné dění. Když už k urnám vyrazí, nechají se inspirovat názorem svých rodičů nebo zvolí známou tvář. V menších městech vidí politikům „do talíře" lépe, a tak se i snadněji rozhodují.

„Pokud půjdu volit, zajímá mě, jestli kandidáti udělají něco pro nás obyčejné lidi. Tím, že žiju v Hrádku celý život, tak je znám docela dobře. Když byly povodně, tak hned bylo vidět, kdo pomáhal. Bývalý starosta, nynější hejtman, Martin Půta klidně sundal sako a šel pomáhat. Ten nynější se jen vozí v autě," řekla devatenáctiletá studentka liberecké textilní školy Petra Perníčková.

Mnoho jich nejde

Několik jejích spolužaček se rozhodlo k volbám nejít. V Liberci prý tolik politiků neznají nebo je neoslovili. „Na některých kandidátkách mám známé. Překvapilo mě, že jsem tam našla lidi, kteří o politice nic nevědí. Slyšela jsem, že tam jsou tak nějak omylem. Nechali se do toho natlačit. Myslím, že je to strana Liberec ještě žije. Líbí se mi ale naopak, že tam kandiduje zpěvák Jakub Děkan. Souhlasím s jeho názory," řekla Lucie Nebuželská z Liberce.

A co vede mladého člověka kandidovat? „Když mi jako příznivci strany nabídli kandidovat do voleb, netoužil jsem a stále netoužím po práci v politice. I přesto jsem souhlasil, jednak proto, že nadávat na dění kolem sebe a pak odmítnout jedinou možnost do něho aktivně promlouvat by bylo pokrytecké, ale taky abych jednoduše vyjádřil podporu hlavním myšlenkám kandidátky," řekl jednadvacetiletý student Petr Socha, který hájí barvy Strany svobodných občanů.