Letos proběhl její 29. ročník, který se nesl v duchu hesla mladí&fresh. Opět se při něm zaměřili na propojování fakulty s městem. „Věříme že kdo více, než studenti architektury mohou městu předávat kulturní přesah. Toto jsme se snažili ukázat oživováním pozapomenutých míst Liberce, na kterých jsme pořádali doprovodné akce,“ uvedla za tým JfK Anna Böhmová.

Celý program začal ve středu 1. února, kdy se ve staré budově na libereckém vrchu – opuštěné Liebiegově vile, neboli Wolkerově sanatoriu konala úvodní show, představení nově vzniklé divadelní skupiny Chátra, která oživila prostor imerzivním divadlem s následujícím doprovodným live technem se čtyřmi DJs.

Projekt Chátra je semestrálním projektem žáka magisterského studia Jaroslava Smejkala, který vznikl pod vedením ateliérového vedoucího Petra Jandy a Ještědem f Kleci. Podobný bod programu součástí JFK ještě nikdy nebyl, přesto tento experiment sklidil mnoho pozitivních ohlasů.

29. ročník soutěže Ještědu v Kleci.Debata s porotci v Malé výstavní síni na hlavním libereckém náměstí.Zdroj: Ještěd F Kleci

Ve čtvrtek 2. února se konala debata v Malé výstavní síni na hlavním libereckém náměstí. Tentokrát díla posuzovali mladi&fresh porotci: kurátorka Kamila Huptychová, urbanistka Zuzana Poláková, sochař Matouš Lipus, krajinářský architekt Marek Kratochvíl a architekt Adam Lacina. Debata s letošní porotou se zabývala jejich začátky v oboru a psychické hygieně, během akce vznikla podnětná diskuze i s publikem, během které bylo vyhlášeno 7 nominovaných studentů.

Soutěž vyvrcholila v pátek 3. března, kdy se konala celodenní výstava prací v ateliéru Karla Hubáčka. O zábavu se postaral dopolední program, od oběda probíhal výčep. Večer následovalo vyhlášení vítězů. V kategorii Výtvarného umění bodoval u poroty Václav Podestát s projektem Návštěva. „Autor výherního projektu ve svém díle Návštěva docílil přímočarého a přesto vícevrstevnatého sdělení jednoduchými prostředky. Divák skrze svoji přítomnost objevuje intimní prožitek s přírodou. Předností této práce je nejen lehkost a čistota provedení, ale i moment překvapení a postupného odkrývání díla samotným divákem. Umělecký zážitek je nepřenositelný, dílo promlouvá primárně skrze sebe sama,“ řekl k projektu porotce sochař Matouš Lipus.

Fond Krajské vědecké knihovny Liberec se rozrostl o desítky titulů s regionální tématikou. Jedná se o soubor publikací, které byly doposud nominované a oceněné v rámci soutěže Kniha roku Libereckého kraje.
Jedinečný soubor regionálních knih najdou čtenáři pod jednou střechou v Liberci

Štěpán Perný slavil vítězství s projektem Bydlení v Pardubicích v rámci sekce Architektura a urbanismus. „Autor ve svém návrhu bytového domu v Pardubicích představuje suverénní ukázku osobité architektury, která citlivě zapadá do okolní struktury města. Otevírá debatu o současných nárocích na bydlení a představě domova jako takového,“ popsal projekt krajinářský architekt Marek Kratochvíl.

Večerní program uzavřela tombola s cenami. Afterparty probíhala v klubu Argonaut, který je mimo jiné místem s mnoha ateliéry v prostorách bývalé továrny.