„Naším záměrem je, aby kino zůstalo v majetku Liberce a aby ho město zrekonstruovalo do podoby živého centra s kavárnou a sálem," řekl Jiří Žid, architekt a spoluzakladatel sdružení.Mladí architekti vymysleli přeměnu kinosálu. „Máme navrženo, že by sál mohl být multifunkční, takže by nesloužil jen pro promítání filmů, ale mohl by přivítat i divadlo a podobně," dodal Žid.

Studie je odhadnuta na několik desítek milionů. „Je to pouze studie, takže se číslo, které jsem vypočítali musí brát s rezervou plus mínus 30 procent. Částka je 45 milionů korun," podotkl architekt.

Na přeměně bývalého biografu ve Frýdlantské ulici spolupracují s radnicí. „Město dlouho hledalo cestu, jak naložit s budovou. Situace je ale poměrně složitá," podotkl Jiří Šolc, náměstek primátorky pro ekonomiku.

V úvahu připadá několik variant. Jednou z nich je prodej objektu.„V současné době město nemá prostředky, aby mohlo financovat celou rekonstrukci, nemáme ani na 15procentní spoluúčast k tomu, abychom mohli žádat dotaci z Evropské unie," vysvětlil Šolc.

Sdružení proto hledalo někoho, kdo by spoluúčast mohl financovat. Podle náměstka primátorky Jiřího Šolce se jim to zatím bohužel nepodařilo. Celou studii společně s vizí předloží zastupitelům „Mělo by to projednat již toto zastupitelstvo, které se koná ve čtvrtek 25. října," doplnil Šolc. Kino Varšava je sice již čtyři roky zavřené, ale tento týden se otevírá veřejnosti.

„Celotýdenní akci odstartovala v pondělí vernisáž výstavy diplomových a bakalářských projektů absolventů Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci," řekl Žid. Každý den se také představí různé projekty formou autorských večerů a následně se promítne film. Přichystané jsou i divadelní hudební vystoupení. „Rádi bychom touto nevšední formou ukázali zájemcům prostory bývalého kina a nastínili možnosti jeho dalšího využití," dodal Jiří Žid, spoluzakladatel sdružení „Zachraňme kino Varšava".