Z auta zaparkovaného uprostřed libereckého náměstí Dr. Edvarda Beneše vystupuje Tomáš Vandas, šéf Dělnické strany sociální spravedlnosti. Do ruky si bere mikrofon a zahajuje svůj předvolební mítink.

Očekávané stovky příznivců strany se nedostavily. Před politikem je možná o něco více novinářů, fotografů a kameramanů než sympatizantů uskupení, které hlásá prakticky navlas stejné myšlenky jako Nejvyšším správním soudem rozpuštěná Dělnická strana.

„Když jsem do Liberce přijížděl, poslouchal jsem rádio a jsem šokován hysterií kolem naší strany. Nevycházejte do ulic, raději odjeďte z Liberce, hrozí násilné střety. Je to skandální, co se v této republice děje,“ vzal si hned na úvod kontroverzní politik na paškál média.

Po několika minutách do klidného dění sobotního odpoledne poprvé zasahují odpůrci strany. Zhruba patnáct mladých lidí si stoupá jen několik metrů před hlásajícího Vandase. V rukou mají transparenty: Vaše myšlenky jsou protiústavní! Stop xenofobii! Lžete!

„Běžte trochu dál, nerad bych tu řešil nějaké konflikty. Narušujete nám mítink,“ posílá je předseda strany dál od svého imaginárního pódia. Když nezabere slovní výzva, k protestujícím přistoupí dva muži v kožených bundách a dochází k prvním strkanicím. Pochybná individua, jak Tomáš Vandas své odpůrce nazývá, však neustoupí ani o metr.

„Nemáme důvod, naším demokratickým právem je nesouhlasit a dát to najevo,“ říká zhruba osmnáctiletá slečna. Muži z policejního antikonfliktního týmu v zářivě žlutých vestách pak už ale nemají příliš co na práci. Zhruba po dvaceti minutách je ale všechno jinak. Z Moskevské ulice přichází průvod zhruba šedesáti antifašistů v doprovodu policejních těžkooděnců.

Od začátku dávají jasně najevo, co si o předvolebním mítinku Dělnické strany myslí. „Fašisty tu nechceme! Táhněte!,“ skandují unisono a před sebou nesou velký transparent s nápisem Pod Ještědem není prostor pro fašismus. V takové vřavě pak jaksi zaniká plamenný projev Tomáše Vandase.

Policisté začínají řešit, zda protestující nenarušují řádně povolené shromáždění. Ve vzduchu je varianta, že těžkooděnci antifašisty vytlačí z náměstí. Nakonec jim po domluvě pouze odebírají megafon, aby se protesty alespoň trochu utišily a mítink mohl pokračovat. Liberečtí proti fašismu zveřejnili své názory den před mítinkem pomocí elektronické pošty.

„Dělnická strana sociální spravedlnosti je přímou a plánovanou pokračovatelkou Dělnické strany, kterou v únoru rozpustil Nejvyšší správní soud, který ji shledal rasistickou, xenofobní, programově i stylizačně navazující na nacistický režim v hitlerovské Třetí říši,“ napsali liberečtí antifašisté.

Asi tak po třičtvrtě hodině řeč Tomáše Vandase končí, ten nasedá do auta a míří na další kolo předvolební kampaně do nedalekého Turnova. Sobotní mítink tak jednoznačně ukázal jednu věc. A sice, že Dělnická strana sociální spravedlnosti má v Liberci mnohem více odpůrců než příznivců.